Jak venku teplota klesne pod bod mrazu, už mě to doma neudrží a vyrážím na pochůzky.  Když je sníh, tak mám aspoň přehled o tom, jestli sem někdo nechodí kupříkladu ke Klabavce pytlačit a očima rentgenuji místa, kde se vytváří roztodivné ledové útvary.

text: Ivo Novák

Co jen voda a mráz dokáží vytvořit! Roztodivná umělecká díla, samý originál. Za roky, co se mě záliba focení ledu pevně drží, jsem si našel řadu míst, kde je šance, že se nějaký pěkný ledík vytvoří.

Jsou úseky, kde není co obdivovat, ale také místa, kde se nádherné útvary vytváří pravidelně.  Skvělé je na tom to, že každý rok jsou jiné. Vlastně se přetváří každý den a tak třeba po dvou dnech najdete u vody zase něco úplně jiného. A na tyhle proměny se nesmírně těším.  

Umělecká dílka chtějí čas

Chvilku to trvá, než se voda ochladí o nějaký stupínek a začnou se vytvářet umělecká díla. Když chytíte správný čas, máte vyhráno. Pár dní se nic neděje  a pak se najednou objeví pár prvních námraz a druhý den je z prostředí u vody galerie.

Při dlouhotrvajících silných mrazech by člověk řekl, že těch pěkných útvarů se u vody najde spousta, ale není tomu tak. Dlouhé mrazy vše zakulatí, spojí a začnou se vytvářet spíše homole a celistvé kusy ledu, které už nejsou tak vábné.

Jeden týden se namlsáte krásných ledových krápníků a po týdnu už jen koukáte na kusy ledu. Vystihnout správný čas je velice důležité.

Místa vhodná k focení

Spoustu pěkného se dá najít u jezů a většinou na proudných úsecích. Tam, kde je pomalá a klidná voda, nic nehledejte.  Pěkné skvosty se vytvářejí na jízkách na menších tocích.

Skvělé jsou větve, které sahají až do vody, nebo kde jsou různé popadané větve, úžiny, kamenité břehy, kořeny stromů.  Ideální jsou menší potoky s rychlejším spádem. 

Jak tyto útvary fotit?

Krásné fotky pořídíte, když je pěkné světlo. Na něm záleží nejvíce. Jakmile je zataženo a šedivo, tak v ledu chybí záře a zajímavé odlesky. Někdy je vhodné odhadnout správnou hodinu, kdy sluníčko ozařuje břeh, kde chcete fotit.

Otázkou ale je, jestli najdete to, co jste právě objevili, až bude slunečno. A tak i když to správné světlo zrovna není k dispozici, je dobré si vyfotit to, co se vám líbí. Vyfotit led je něco obdobného, jako vyfotit  bílé svatební šaty. Není to jen tak!

zima
foto: Ivo Novák

Při focení ledů vzniká spousta přepalů, což znamená, že vám ze záběru sluneční svit vymaže určité detaily a promění je v bílou barvu. Tomu je třeba předejít. Pomáhá korekce expozice. Tu lze ale ovlivňovat jen v manuálních programech. Na automatiku nespoléhejte.

Úplně ideální je zapnout si manuální ovládání, vypnout autofokus a s nastavením fotoaparátu si trochu pohrát. Každý objektiv fotí trošku jinak a nejostřejší fotografie má při jiné cloně. To je třeba si vyzkoušet.

Stejně tak si otestujte, jak dlouho v mrazu foťák spolehlivě udržíte v klidu, aby fotky nebyly rozmazané. Čím si můžete dovolit nastavit vyšší hodnoty času závěrky, tím pro ostrost lépe. Nastavte správnou clonu a čas tak, aby vám šla korekce expozice do záporného čísla, které potřebujete.

Pak si jen vyberete scénu, správný úhel, vymyslíte, jak byste chtěli, aby výsledná fotografie vypadala a ručně si zaostříte na tu část snímku, která se vám zdá dominantní. Nízké hodnoty clony vám nastaví menší hloubku ostrosti. Vyšší hodnoty zase naopak  větší.

Takové nastavení chvilku trvá, ale výsledná fotografie pak stojí za to. Když sluníčko nesvítí, může pomoci i přisvícením bleskem. Pak je třeba si pohrát i s intenzitou záblesku, aby nevznikly zmíněné přepaly.

Nepodceňte oblečení

Na výpravu je dobré nazout boty, které vám dovolí přebrodit potok třeba na druhý břeh, který bude k focení detailu vhodnější. Vyšší goretexové udrží nohy v teple a v suchu.

A ještě bych přidal jednu radu:  Vemte si s sebou víc akumulátorů, popřípadě baterií a ty uložte třeba do teplé ponožky v pouzdře, v batohu.  Když dojde baterie při focení a nemáte druhou, zamrzí to.

vodopád
foto: Ivo Novák

Mráz kapacitu akumulátorů snižuje a silný mráz jim nesvědčí, takže když zrovna nefotíte, schovejte fotoaparát do pouzdra .

Určitě nejsem jediný, kdo si touláním kolem vody krátí chvíle. Třeba někoho inspiruji k tomu, aby také vyrazil do zimního přírodního chrámu. Některé fotografické úlovky opravdu potěší!