Terčem útoku neznámého pachatele se v pátek 15. října nad ránem stala expozice Živá voda v Modré u Velehradu na Uherskohradišťsku. Někdo tam vylil do vody naftu. Skvrnu na hladině následně museli likvidovat hasiči. Zatím nebyl zjištěn úhyn ryb, kterých tam žije na dvacet druhů. Událost šetří Policie ČR a ČIŽP. Informoval o tom Deník.cz.
text: Marek Kožušník
K Živé vodě vyrazili v pátek krátce po šesté hodině ranní profesionální hasiči z Uherského Hradiště a Zlína, i dobrovolná jednotka hasičů z Buchlovic.
„Po příjezdu na místo zjistili, že se na hladině vody nachází naftová skvrna o velikosti okolo 10×10 metrů. K odstranění látky hasiči použili plovoucí sorbent a norné stěny. Postupně naftou nasáklý sorbent odstraňovali. Tento proces několikrát opakovali, až do úplného vyčištění hladiny,“ informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.
Starosta Modré Miroslav Kovářík Deníku sdělil, že díky včasnému zásahu zatím k úhynu ryb nedošlo, ale zatím čeká, jak se vše vyvine.
„Podle mého názoru šlo o cílenou sabotáž psychicky narušeného jedince. Toto normální člověk neudělá. Pachatel se zaměřil na tu část, kde máme vzácné, až dva metry dlouhé vyzy velké, ryby v hodnotě statisíců korun, dosahující váhy až sto kilogramů,“ uvedl Miroslav Kovářík.
Prostor u Živé vody podle jeho slov monitorují kamery. „Jejich záznamy prověřují policisté, kteří událost šetří spolu s Českou inspekcí životního prostředí. Je jisté, že po tomto incidentu budeme muset u Živé vody zpřísnit bezpečnostní opatření,“ konstatoval Miroslav Kovářík.
Expozice Živá voda
Přední část vodní plochy slouží jako expoziční jezero s jeho přirozeným fungováním a vztahy, včetně drobných vodních organizmů.
Jeho hloubka je 6,5 metru a celkový objem 850 metrů krychlových. Žijí tam druhy ryb typické pro náš region, a to jak současné, tak historicky původní. Vysazené vodní rostliny tam fungují jako kořenová čistička.
Raritou Živé vody je podvodní tunel. Nachází se v hloubce 3,5 metru pod vodní hladinou, má délku 8 metrů a šířku 2 metry. Po levé straně v něm lze vidět jelce, lipany, mníky, pstruhy, parmy a oukleje. Pravá strana patří velkým rybám. Typickým obyvatelem je kapr.
Dravce reprezentují štiky, candáti nebo sumci. Vzácností expozice jsou jeseteři – tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře až do řeky Moravy. Mezi jeseterem ruským, malým či hvězdnatým se vyjímá vyza velká – největší sladkovodní ryba světa. V Živé vodě chovají několik téměř dvoumetrových vyz.
To je hrozný jakej člověk tohle dokáže udělat prostě nepochopím ty ryby mají taky životy