Ryby v Bečvě otrávily kyanidy, ukázaly rozbory. K úniku látky došlo v neděli kolem půl desáté. V 10 hodin dopoledne už byly ve vodě první uhynulé ryby.

Text: David Štrunc, foto: Severomoravský ÚS

K úhynům ryb docházelo ještě celé pondělí a pravděpodobně i úterý. Únik látky vytrávil přibližně 40 km řeky, počítá se, že mrtvých ryb je přes 20 tun.

Dnes rozbory vody konečně odhalily původce celé otravy. Česká inspekce životního prostředí uvedla, že do řeky unikla látka se souhrnným názvem kyanidy.

Kyanidy jsou látky, které se ve velmi malém množství nachází běžně i v přírodě. Za vetší (smrtelné) koncentrace může lidská činnost. Vznikají většinou spalováním, v chemickém a strojírenském průmyslu, z nezabezpečených skládek a ze starých ekologických zátěží. Vysoce toxické jsou především ve vodním prostředí!

Škody jsou nevyčíslitelné, protože uhynulo velké množství matečních ostroretek a parem. A to jsou druhy ryb, které se velmi špatně shánějí a rostou relativně pomalu. Obnova řeky bude pravděpodobně trvat minimálně 5 let, to je však ten nejoptimističtější odhad.

Na základě výsledků rozborů se bude hledat viník celé katastrofy.

Líbil se vám článek?
Podpořte nás jakoukoliv částkou
na účet 35404101/0100, variabilní symbol 555.
Děkujeme.

1 Komentář

Napsat komentář