Text: Oleg Jeremin
Ryby se na Krymu chytají již od března. Po zimních bouřích, když jarní teplé sluneční paprsky trochu prohřejí vodu, začíná lov hlaváčů. V Černém moři se vyskytuje několik druhu těchto ryb, nicméně nejrozšířenější jsou hlaváč říční (Gobius fluviatilis) a hlaváč žabohlavý (Mesogobius batrachocephalus).
Při lovu těchto ryb (připomínajících vranku obecnou) se obyčejně používají velmi jednoduché montáže s těžkým, někdy i 100g olovem a několika většími háčky s delším ramínkem na návazcích.
Jako nástraha bodují především kousky ryb, ale chytá se i na drůbeží maso a vnitřnosti různých mušlí. Poněkud neobvyklou nástrahou je vaječný bílek uvařený v lehce osolené vodě. Nejlépe se tyto ryby cítí na kamenitě-písčitém dně a to již od hloubky pouhého jednoho metru, ovšem za podmínky, že nejsou příliš silné vlny.
Rybáři se soustřeďují kolem přístavních hrází a vlnolamů, protože právě tam hlaváči najdou nejvíce přirozené potravy. Hlaváči nepřesahuji délku 30-40 cm, převážně se loví ale menší jedinci. Chuťově mají vynikající maso.
To je taková z těch ošklivějších druhů ryb, ale také by mne zajímalo, jak chutnají.