Konec roku je tady. Většina rybářů již odložila rybářské nádobíčko a věnuje se zaslouženému odpočinku. Každým rokem však přibývá nadšenců, kteří loví celoročně a není se čemu divit.

Text: Zdeněk Hofman, foto: autor, Lenka Hofmanová, ilustrace: autor

Místo tuhých mrazů svítí sluníčko, jakoby se nechumelilo. Při takovém počasí ryby na zimní spánek velmi lehce zapomenou.

Kolik druhů ryb chytíš, tolikrát jsi rybářem

V naší pomyslné anketě jsme už ulovili tlouště, duháka, sivena, ježdíka, okouna, karase, ouklejku, slunečnici, úhoře a mníka. K prosinci patří Vánoce a k nim kapr. Popisovat detaily lovu naší nejznámější ryby je naprosto zbytečně. Kapra chytil zcela určitě každý rybář. Přidávám proto k dobru jednu kapří pytláckou příhodu, kterou jsem kdysi vyslechl v hospůdce při setkání s rybářskými kamarády.

Všem čtenářům přeji krásné prožití svátků vánočních a šťastné vykročení do nové sezony.

Pytlácká příhoda

Rybník, na který vyrazil Bobek lovit ryby, nepatřil do žádného rybářského revíru. Nebyl ani chovný a tak se zde dalo rybařit celkem beztrestně. Je obklopen polem a z jedné strany malým lesíkem. Chytat jde jenom z hráze. Ostatní břehy jsou zarostlé rákosím.

Nepřirozené chvění jeho stonků signalizuje pohyb kaprů, hledajících něco na zub. Není třeba žádných speciálních návnad, stačí obyčejná chlebová kůrka. To Bobek ví a hned servíruje první porci. Záběr na sebe nedá dlouho čekat.

Zkušený lovec zasekne a ve slastném opojení zdolává prvního šupináče. Kapří hejno zmizení svého druha ani nepostřehlo a vesele hoduje dál. Situace se několikrát opakuje a nastává problém. Co s ulovenými kapry? Cpát je do vezírku se mu nechce, co kdyby přece jen někdo přišel?

Bobek je však hlava otevřená a nápad se dostaví okamžitě. Pod hrází vede polní cesta. Traktory v ní vyjezdily hlubokou kolej, ve které se drží voda. To je nejlepší místo pro moje kapříky, odpoví sám sobě a každou chycenou rybu pouští do provizorního útulku.

Je jich už pěkná rodinka. Ještě chytím jednoho a jdu domů, plánuje spokojeně. Osud je však velmi krutý. Z lesíka se nečekaně vyřítí traktor a před zraky zkoprnělého rybáře profrčí plnou rychlostí kapří kolejí. Ryby jsou na placku a Bobek si domů může odnést leda hotové zavináče.