Harry Burleigh (69) ze státu Oregon vyrazil 6. května na ryby do oblasti Twin Lakes a už se nevrátil. Jeho vyděšená žena Stacey se obrátila na policii a popsala, co se stalo. Policisté po něm okamžitě zorganizovali pátrání. Ráno následujícího dne našli policisté Harryho auto, které stálo nedaleko jezera, kde rybařil.

text: Marek Kožušník

Kolem jezera se rozprostírá hustý les, a tak policisté předpokládali, že Harry v divočině zabloudil. Pátrací týmy začaly oblast prohledávat, záchranáři postupně nechávali v lese balíčky s jídlem v naději, že je Harry Burleigh najde. Celkem bylo do operace zapojeno 40 lidí.

záchranáři
foto: Douglas County Sheriffs Office

Podle policistů trvalo pátraní okolí několik dní, ale žádné stopy po ztraceném muži se nenašly. V neděli 16. května se na záchranáře usmálo štěstí: jedna z pátracích jednotek našla krabici s Harryho náčiním a úkryt, ve kterém pobýval. Muž tam už ale nebyl. „Nechali mu tam vzkaz a zapalovač, aby si mohl rozdělat oheň. Taky mu napsali, že se tam vrátí zítra,“ řekla novinářům Stacy.

pátrání po nezvěstném
foto: Douglas County Sheriffs Office

O týden později, v neděli 23. května, našli záchranáři v oblasti Calf Creek další úkryt, který si ztracený rybář vybudoval. A v něm živého a zdravého Harryho Burleigha, který přežil 17 nocí sám bez prostředků v divočině. K velkému překvapení záchranářů si stěžoval pouze na menší bolesti, jinak byl v pořádku. Záchranáři ho transportovali do nemocnice v Eugene, kde se podrobil vyšetření.

rybářova manželka
Manželka Stacy, foto: foto: Douglas County Sheriffs Office

„Mluvila jsem s ním po telefonu, zdá se v pořádku,“ uvedla Stacy.  „Šerifova kancelář chce poděkovat všem, kteří se podíleli na této záchranné misi,“ prohlásil Brad O’Dell, šerif oblasti Douglas County.

Místo, kde se Harry ztratil, foto: foto: Douglas County Sheriffs Office