Od 1. 1. 2024 vstupuje v platnost prováděcí vyhláška k zákonu o rybářství. Velké debaty v rybářské komunitě vyvolala zejména její část, která sjednocuje lov přívlačí a muškaření na pstruhových revírech. Redakce Rybářství proto k tomuto tématu položila několik otázek Lukáši Marešovi, mluvčímu ČRS.
připravil: Marek Kožušník
Rybářům v diskusích na sociálních sítích vadí, že budou na podzim v době tření potočáka pstruhové revíry ještě víc plné rybářů. Nebyla ve hře varianta sjednotit lov ryb na pstruhových revírech pro muškaře i vláčkaře spíš do konce srpna než do konce listopadu, jak stojí ve vyhlášce? Jaké by byly z hlediska Svazu argumenty pro a proti takovému názoru?
V první řadě je potřeba uvést, že gestorem právních předpisů v oblasti rybářství je Ministerstvo zemědělství a vyhlášku tedy „nenapsal Svaz“, jak se v některých diskuzích často uvádí. Cílem tohoto ustanovení bylo sjednocení metod lovu na pstruhových revírech. Je potřeba se na situaci podívat zcela reálně.
Je jen těžko zpochybnitelným faktem, že drtivá většina rybářských revírů kvůli klimatickým podmínkám a neustálému tlaku přemnožených rybožravých predátorů neskýtá pro chov lososovitých ryb přijatelné podmínky. Bohužel tento stav se kvůli oteplování v posledních letech prohlubuje. Tedy v mnoha pstruhových rybářských revírech je reálný chov pstruha obecného naprosto nemožný.
Na takových revírech není sebemenší důvod legislativně upozadit jednu skupinu rybářů (vláčkaři) před druhou (muškaři) a ze stejného důvodu na takových revírech postrádá smysl plošné ukončení lovu k 31. 8.
Je nanejvýš důležité k této změně dodat, že možnost dalšího zpřísnění zůstává v rukou uživatele rybářského revíru prostřednictvím bližších podmínek výkonu rybářského práva. Tedy tam, kde uživatel uzná za vhodné (revíry s podmínkami k chovu pstruha obecného, revíry s trdlišti pstruha obecného apod.) může být přívlač na podzim omezena či nadále zakázána, stejně tak, jako může být lov ryb po 31. 8. i zcela vyloučen.
V rámci ČRS by tak mělo dojít k jakési kategorizaci pstruhových revírů a následné úpravě bližších podmínek výkonu rybářského práva s ohledem na stav konkrétního revíru. U revírů, kde je vysazován pstruh duhový a siven americký v kombinaci s nevhodnými podmínkami pro pstruha obecného považujeme využití možnosti lovu přívlačí až do 31. 11. za vstřícný krok vůči všem rybářům.
Proč vyhláška neřeší háčky s protihrotem? Byly by přínosem k ochraně potočáka?
Lov bez protihrotů na pstruhových revírech opravdu smysl má. Dochází při něm k menšímu poškozování lovených lososovitých ryb. I z tohoto důvodu má tento způsob lovu zakotven v bližších podmínkách výkonu rybářského práva v rámci Českého rybářského svazu drtivá většina uživatelů pstruhových rybářských revírů.
Co se týká novely vyhlášky, tak zákon o rybářství ani vyhláška neřeší protihroty na háčcích v žádné oblasti metod lovu ryb, jedná se o technikálii, a pro takové podrobnosti je mimo jiné právě určen statut bližších podmínek výkonu rybářského práva, který uživatelé rybářských revírů využívají.
Proč vlastně došlo k tomuto sjednocení termínů lovu pro muškaře a vláčkaře do konce listopadu? Jaké jsou důvody pro tento krok?
Původní ustanovení bylo z roku 2004 a za posledních 20 let došlo k významnému rozvoji rybářského vybavení využívaného při lovu přívlačí a muškařením. Obě metody lovu se k sobě velmi přiblížily, značně se prolínají a jsou od sebe jen těžce oddělitelné. Využívá se podobný nebo stejný způsob vedení nástrahy a i podobné nebo stejné nástrahy, pouze s použitím jiných prutů a navijáků. Rybáři platí za povolenku stejnou cenu a lov přívlačí byl tedy znevýhodňován.
Z pohledu MZe není tedy právní důvod na upřednostňování jedné skupiny rybářů před druhou. Aby se obě metody lovu sjednotily ještě více, došlo v případě přívlače k omezení lovu od 1. 9. pouze na jeden jednoháček.
Specifická situace je také na některých konkrétních lokalitách, jako jsou velké pstruhové revíry, kde se vyskytují velcí dravci, kteří jsou ve pstruhových rybářských revírech nežádoucí a je problematické je ulovit na umělou mušku. Částečným řešením by tak mohl být podzimní lov přívlačí za použití velkých nástrah.
Diskuze k článku (0)