Režim chyť a pusť bude na řece Bečvě platit i příští rok. Rybáři o tom rozhodli z preventivních důvodů. Ve vzorcích vody nalezli cizorodé látky a stále není jasné, zda je konzumace ryb bezpečná. Bečvu zasáhla loni v září ekologická havárie, uhynulo na 40 tun ryb.
text: Marek Kožušník
„Ve vzorcích vody se objevily látky, které jsou cizorodé. A nemůžeme tedy vyloučit, jestli jsou ve vzorcích ryb. Je to chrom, olovo, arsen,“ popisuje pro Radiožurnál Rostislav Trybuček, jednatel severomoravského ÚS ČRS.
„Důvod je prostý, nechceme rybáře ohrozit na zdraví,“ říká Trybuček k ponechání režimu chyť a pusť na Bečvě. Látky se podle něj vyskytují ve vodě historicky. Patří totiž mezi prvky, které se v čističce odpadních vod nedají zachytit.
Jejich původ je ale nejasný. „Vytáhli jsme ze znečišťovatelů seznamy látek, které vypouštějí. A udělali jsme zadání pro Mendelovu univerzitu. Předpokládám, že základní orientační ukazatele bychom mohli mít v dubnu příštího roku,“ doplňuje Trybuček.
Předseda MO ČRS Lipník nad Bečvou Jan Hloušek musí nyní objet oba břehy Bečvy od soutoku s Moravou až do Valašského Meziříčí, tedy zhruba čtyřicetikilometrový úsek. Je potřeba zkontrolovat, jestli tabule, které loni umístil a které na nebezpečí upozorňují, jsou stále na svém místě.
Jen letos rybáři v postiženém úseku Bečvy vysadili desetitisíce mladých štik, parem a ostroretek. Jejich nákup částečně hradili z veřejné sbírky na obnovu řeky, do které lidé věnovali 1 750 000 korun. V dalším zarybňování budou pokračovat v dubnu.
Diskuze k článku (0)