Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 5 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 5 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 5 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 5 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 5 hod

Poznejte ho a ulovte! Lín obecný

Marek iRybářství 28. dubna 2023 0 komentářů
lín obecný

foto: Jan Stluka

Praxe

Lín obecný (Tinca tinca) je menší kaprovitá ryba. Má velmi silné, robustní a poměrně nízké tělo, pokryté silnou vrstvou slizu. Není nijak zvlášť náročný na kyslík, ani na čistotu vody.

text: Jan Stluka

Spolu s karasem dokáže přežít i v extremních podmínkách. Nejvíce mu vyhovují stojaté nebo velmi mírně tažné vody. Miluje rostliny, nánosy sedimentu, cizí mu však nejsou ani potopená kořenová pole.

REKLAMA

Barvu jeho těla stejně jako u většiny druhů ryb nejvíce ovlivňuje prostředí, ve kterém žije. Chytit můžete téměř bílé formy línů, ale většinou má nádherně nazlátlou barvu, která kontrastuje s jeho červenýma očima.

Na svoji velikost je neuvěřitelně bojovný a houževnatý. Tření probíhá v červnu a červenci ve více cyklech. Stařešinové tohoto druhu se mohou dožít i více než patnácti let a dorůst i úctyhodných velikostí, třeba kolem 70 cm. Běžně se však chytají ryby zhruba polovičních rozměrů.

REKLAMA

Šupiny má lín hluboko vrostlé do kůže a v případě kuchyňské úpravy nemá větší smysl se je snažit odstranit. Úlovek stačí pouze posypat silnou vrstvou soli a po chvilce suchým hadrem setřít vrstvu slizu. Maso těchto nazlátlých bojovníků je vynikající.

lín obecný
foto: Jan Stluka

Nejdůležitější pro úspěšný lov je najít vhodnou lokalitu. Nejlépe mělčí rameno řeky, popřípadě přítok ústící do hlavního toku. Nejdůležitější na stojaté i proudné vodě je přítomnost rostlin, leknínová či stulíková pole jsou tutovými místy. Šance na úlovek je nejvyšší, pokud budete nahazovat co nejblíže k těmto porostům.

Nebojte se chytat i přímo v nich, stačí najít volné oko a nástrahu tam umístit. Vzhledem k tomu je nejefektivnější metodou lovu plavaná, či spíše jakýsi její hybrid, kdy alespoň část zátěže leží na dně a splávek slouží pouze jako ukazatel záběru a také zabraňuje vlasci klesnout pod hladinu, kde by se okamžitě zamotal do stonků vodní zeleně.

Eventuálně se dá použít i klasická položená, ale délku návazce je třeba zvýšit i na dvojnásobek – vzhledem k velmi silným nánosům sedimentů na dně.

Krmení před i během lovu je žádoucí. Perníková vůně krmení a kousky nasekaných rousnic v něm u línů všech velikostí vyvolává doslova žravé šílenství. Součásti udice není třeba nijak zvláště přehánět. Průměr 0,20 mm u vlasců a velikost čtyři nebo dvě u háčku plně postačí na většinu situací.

Ostré sluneční světlo je asi jediným faktorem, kterým vám může překazit úspěšnou vycházku. Takže v létě se vyplatí si přivstat, popřípadě u vody setrvat klidně i do tmy. Na trhu najdete spoustu splávků, do nichž je možné umístit světelnou tyčku. Nástrahou číslo jedna je rousnice, ale i bílý červ, dobře fungují i těsta a těstoviny.

I když se tvrdí, že větší líni jsou samotáři, nepřikládejte tomuto tvrzení větší váhu. Nejen mně se z jednoho místa podařilo vytáhnout hned několik slušných cvalíků.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled