Včerejší přívalové deště a zvýšené průtoky řek ničily i rybářský majetek. Poškozená byla například líheň MO Děčín. Voda zničila část vybavení, rybáři přišli o generační lipany, pstruhy a siveny. Téměř nikdo z místní členské základny nepřišel pomoct se zvládnutím následků povodně.
text: Marek Kožušník
„Během mého předsedování jsem zažil povodně už čtyřikrát, poprvé v roce 2002. Co se dá dělat, vyhrneme si rukávy, vezmeme lopaty a jdeme dělat. Je ovšem smutné, že ačkoliv máme dva tisíce členů, pouze tři se mi ozvali s nabídkou pomoci,“ popisuje pro iRybářství František Machan, předseda MO Děčín.
„Telefon může zvednout každý…“
Podle předsedy Machana to platí i pro členy výboru. „Oddřeli jsme to tam předseda, hospodář a zástupce hospodáře. Plus rodinní příslušníci, kteří ani nejsou v rybářském spolku. Vím, že jsou dovolené, ale máme mobilní telefony – zvednout telefon a zavolat, jak to vypadá a jestli nepotřebujeme pomoc, to přece může každý,“ dodává Machan.
Generační hejno
„Škody se ještě vyčíslují, ale zatím můžu říct, že jsme přišli o generační hejno lipanů, bylo tam 50 jikernaček pstruha potočního, měli jsme tam siveny a duháky,“ pokračuje Machan.
Chovné rybníčky už nejsou
Vyplavení objektu líhně je podle Machana materiální škoda, se kterou se děčínští rybáři dokáží poprat. „Vybavení přežilo – aparáty, lahve a podobně. Už teď víme, že máme podemletý základ na jedné straně, to se bude muset nějakým způsobem sanovat. Z pěti chovných rybníčků, které jsme v areálu měli, už dva neexistují, jsou totálně zanesené materiálem,“ dodává Machan.
Potok teče jinudy
Nějaké to vysklené okno, vyvrácené dveře, to podle Machana není tragédie, dá se to zvládnout svépomocí. „Ale použití mechanizace na odbahnění, to je něco jiného. Navíc potok neteče, kudy má, ale jinudy, musíme ho vrátit do koryta,“ říká předseda děčínských rybářů.
Líheň v Bělé
V současné době je líheň v Bělé největším dodavatelem těchto lososovitých ryb mezi svazovými líhněmi Severočeského územního svazu. Ročně odchová 300 až 400 tisíc plůdku pstruha potočního a 100 až 150 tisíc plůdku sivena amerického.
Diskuze k článku (0)