Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
před 24 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
před 24 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 4 dny
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 4 dny

Otrava v Bečvě pokračuje. Látka působí i na lidi, dobrovolníky pálí ruce

strunc 23. září 2020 2 komentářů

Novinky

Od neděle tece v Bečvě zatím neznámá látka, která zabíjí ryby. Látka se do řeky dostala pravděpodobně v okolí Choryně. Rybáři už 2 dny likvidují uhynulé ryby, přesto jich v řece plave ještě velké množství. Z otrávené vody dobrovoslníky pálí ruce.

Text: David Štrunc, foto: Severomoravský ÚS

K úniku neznámé látky došlo v neděli přibližně v 9:30. „Ještě v 9 hodin v řece žádné mrtvé ryby neplavaly, v 10 dopoledne už nám lidé hlásili uhynulé ryby,“ řekl pro iRybářství.cz jednatel Severomoravského ÚS Ing. Rostislav Trybuček.

REKLAMA

Další velmi smutné obrázky ze včerejší Bečvy v okolí Hustopečí nad Bečvou.

Zveřejnil(a) Severomoravský rybář dne Pondělí 21. září 2020

Nevyčíslitelná škoda

Celkové škody jsou nedozírné. „Nedokáži vám říct přesný rozsah škod. Za poslední dva dny jsme sebrali 120 metráků mrtvých ryb, dnes počítáme s dalšími 60 metráky. Lidé volají, že v Bečvě vidí až na dno nebo že na dně našli otevřené škeble,“ říká Trybuček.

REKLAMA

„Většinu uhynulých ryb tvoří ostroretka, velmi často ve velikosti 50 cm a větší. Taková ryba musela žít 16 let. Cena je podle mě nevyčíslitelná,“ doplnil jednatel, který si následně posteskl, že když rybáři vymáhali peníze za škody způsobené kormoránem, měli velké problémy s tím, že ryba je v podstatě věc ničí (res nullius). Teď při otravě, jsou ryby brány za majetek rybářů.

https://www.facebook.com/photo?fbid=10207626381535587&set=pcb.10207626385535687

„Nedokážu vám říct, co za látku uniklo, zatím nejsou hotové rozbory, ale dobrovolníky, kteří sbírali mrtvé ryby a přišli s vodou do kontaktu, následně pálily ruce,“ sdělil Trybuček.

„Ani pitva ryb neprokázala, co za látku je otrávilo. Pomoc nám nabídlo Povodí Moravy s. p., které má nejmodernější laboratoře. Svou pomoc nabídl také prof. Ing. Tomáš Randák, Ph.D., který působí na Fakultě rybářství a ochrany vod v Českých Budějovicích,“ doplnil pro Irybářství.cz předseda Severomoravského ÚS Ing. Pavel Kocián.

Uhynulé ryby

Od pondělí je vydán zákaz rybolovu na Bečvě a je doporučeno s vodou vůbec nepřicházet do styku. Neměli by se v ní koupat ani domácí mazlíčci.

Rybáři mají pro výlov mrtvých ryb stále málo dobrovolníků. „Se sbíráním uhynulých ryb nám jezdí pomáhat lidi až od hranic, což je nějakých 50 km. Přesto je nás pořád málo. Pokud máte dnes čas, prosím přijeďte nám pomoct,“ žádá Kocián.

Včera, v poledních hodinách byl zjištěn masívní úhyn ryb na řece Bečvě, v úseku pod Valašským Meziříčím. Dnes byl úhyn…

Zveřejnil(a) Severomoravský rybář dne Pondělí 21. září 2020

„Dnes doteče neznámá látka do Moravy. Doufáme, že se zde dostatečně naředí. V Bečvě jsme zaznamenali i přeživší plůdek, který byl pravděpodobně mimo hlavní proudnici a tak mohl přežít. Jestli přežije i následující dny a jestli bude mít co žrát, to je bohužel ve hvězdách,“ doplnil Trybuček.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. Nemohu uvěřit, že ani čtvrtý den po havárii nebyla zjištěna látka, která unikla do Bečvy. Při současném vybavení laboratoří to snad ani není možné. Pravdivé informace o životním prostředí by měly být bezodkladně zveřejněny zejména v případě tak rozsáhlé ekologické katastrofy.

    1. Hledáte něco ve velmi malé koncentraci, nevíte, co to je. Rozborů bylo desítky v různých laboratořích.
      První byla na ráně DEZA, ale té nevykazovalo nic na zvýšení limitů, tak se bránila. Kyanid se vytváří při výrobě v malém množství a je čištěn.
      ˇUnik kyanidu může být z galvanovny, zinkovny, Stará zapomenutá piksla s kyanidem.
      https://arnika.org/kyanidy-prehled-havarii

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled