Od neděle tece v Bečvě zatím neznámá látka, která zabíjí ryby. Látka se do řeky dostala pravděpodobně v okolí Choryně. Rybáři už 2 dny likvidují uhynulé ryby, přesto jich v řece plave ještě velké množství. Z otrávené vody dobrovoslníky pálí ruce.

Text: David Štrunc, foto: Severomoravský ÚS

K úniku neznámé látky došlo v neděli přibližně v 9:30. „Ještě v 9 hodin v řece žádné mrtvé ryby neplavaly, v 10 dopoledne už nám lidé hlásili uhynulé ryby,“ řekl pro iRybářství.cz jednatel Severomoravského ÚS Ing. Rostislav Trybuček.

Nevyčíslitelná škoda

Celkové škody jsou nedozírné. „Nedokáži vám říct přesný rozsah škod. Za poslední dva dny jsme sebrali 120 metráků mrtvých ryb, dnes počítáme s dalšími 60 metráky. Lidé volají, že v Bečvě vidí až na dno nebo že na dně našli otevřené škeble,“ říká Trybuček.

„Většinu uhynulých ryb tvoří ostroretka, velmi často ve velikosti 50 cm a větší. Taková ryba musela žít 16 let. Cena je podle mě nevyčíslitelná,“ doplnil jednatel, který si následně posteskl, že když rybáři vymáhali peníze za škody způsobené kormoránem, měli velké problémy s tím, že ryba je v podstatě věc ničí (res nullius). Teď při otravě, jsou ryby brány za majetek rybářů.

https://www.facebook.com/photo?fbid=10207626381535587&set=pcb.10207626385535687

„Nedokážu vám říct, co za látku uniklo, zatím nejsou hotové rozbory, ale dobrovolníky, kteří sbírali mrtvé ryby a přišli s vodou do kontaktu, následně pálily ruce,“ sdělil Trybuček.

„Ani pitva ryb neprokázala, co za látku je otrávilo. Pomoc nám nabídlo Povodí Moravy s. p., které má nejmodernější laboratoře. Svou pomoc nabídl také prof. Ing. Tomáš Randák, Ph.D., který působí na Fakultě rybářství a ochrany vod v Českých Budějovicích,“ doplnil pro Irybářství.cz předseda Severomoravského ÚS Ing. Pavel Kocián.

Uhynulé ryby

Od pondělí je vydán zákaz rybolovu na Bečvě a je doporučeno s vodou vůbec nepřicházet do styku. Neměli by se v ní koupat ani domácí mazlíčci.

Rybáři mají pro výlov mrtvých ryb stále málo dobrovolníků. „Se sbíráním uhynulých ryb nám jezdí pomáhat lidi až od hranic, což je nějakých 50 km. Přesto je nás pořád málo. Pokud máte dnes čas, prosím přijeďte nám pomoct,“ žádá Kocián.

Včera, v poledních hodinách byl zjištěn masívní úhyn ryb na řece Bečvě, v úseku pod Valašským Meziříčím. Dnes byl úhyn…

Posted by Severomoravský rybář on Monday, September 21, 2020

„Dnes doteče neznámá látka do Moravy. Doufáme, že se zde dostatečně naředí. V Bečvě jsme zaznamenali i přeživší plůdek, který byl pravděpodobně mimo hlavní proudnici a tak mohl přežít. Jestli přežije i následující dny a jestli bude mít co žrát, to je bohužel ve hvězdách,“ doplnil Trybuček.