Úředníci od srpna opět povolili odstřel kormorána velkého na některých rybnících v Pohořelicích na Brněnsku a okolí. Informuje o tom Brněnský Deník.

text: Marek Kožušník

Odlov kormoránů velkých je možný na Pohořelicku na základě vyhlášení tamního městského úřadu do 15. dubna příštího roku v souladu s opatřením obecné povahy. „To vydalo ministerstvo životního prostředí. Platí do konce roku 2024 a upravuje podmínky odstřelu kormoránů na území Jihomoravského kraje,“ informuje krajská mluvčí Alena Knotková.

„Jsou záznamy, kdy kormorán, který byl střelený, vyvrátil rybu, jež vážila dokonce jedno kilo,“ uvádí pro Brněnský Deník ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička. Za rok evidují škody kolem sedmi milionů korun.

„Spoustu ryb při lovu poškodí. I stres působí na ryby negativně. Máme záznam, že došlo k velkému úhynu na jednom rybníce kvůli enormnímu výskytu a lovu kormoránu. Ryby vystresovali natolik, že byly nahnané do jedné části rybníka, kde byl potom dost velký úhyn,“ popisuje dále pro Deník Osička. Problém s těmito ptáky podle něj přetrvává, na rybnících jich neubývá.

Podle Vlasty Škorpíkové z odboru životního prostředí krajského úřadu povolení pro odstřel kormoránů není závislé na jejich aktuálním počtu. „Ale odstřelit je možné maximálně dvacet procent přítomných jedinců. To znamená, že musí být na rybníku minimálně pět kormoránů, aby bylo možné jednoho odstřelit,“ vysvětluje Škorpíková.

Statistiky kormoránů velkých, kteří se vyskytují na jižní Moravě podle Vlasty Škorpíkové neexistují. Ornitologové sledují jen počty hnízdících ptáků.