Už druhým rokem se v okolí ústí Kamenice podařilo ulovit několik lososů. Tento úsek je hájený od 1. 10. do 30. 11. Odborníci chtějí hájení o měsíc prodloužit.

Text: redakce, foto: bennettmarine.com

Podle odborníku se však migrace v posledních letech zpozdila a lososi na svá trdliště dorazí až po době hájení. To má za následek intenzivní tlak rybářů.

RNDr. Bořek Drozd, Ph.D. z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích poukazuje na to, že se v případě lososů nejedná o náhodné úlovky.

V minulosti už byly podány návrhy na rozšíření ochrany lososů, ale podle Jana Knapa byly vždy zamítnuty.

K tomu se vyjadřuje i tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Mgr. Jan Skalský, který poukazuje na to, že Jan Knap nemá pravdu, protože tento návrh byl podán pouze jednou.

Ten mu však záhy odpovídá, že byl podán jednou písemně, nicméně ústně byla zvýšená ochrana lososa navržena mnohokrát.

Jiný diskutující poukázal na to, že je zvláštní na jedné straně brát za cílený lov hájené ryby povolenky (viz jarní kauza s chytáním candátů na mušku) a za úlovek jiné hájené ryby naopak povolenku zdarma dostat.

Nově vznikla petice, která požaduje zvýšení ochrany lososů.

„O petici vím již od začátku. Problematika ochrany lososa je velice aktuální téma, které budí i mnoho emocí. Do diskuze se zapojila odborná veřejnost i část členské základny. Všechny relevantní podněty ze sociální sítě Facebook jsou předávány představitelům územního svazu, na jejichž zvážení bude úprava hájení v dané lokalitě. Územní svaz je ve spojení s odborníky, se kterými problematiku dlouhodobě řeší, ale samozřejmě i podobné podněty vnímá a budou brány v potaz,“ řekl pro iRybářství.cz k petici tiskový mluvčí Severočeského Územního svazu Jan Skalský.