V rámci opatření pro minimalizaci rizik spojených s nákazou covid – 19 uzavřelo Norsko hranice pro občany České republiky. Zákaz však není tak černobílý, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Text: David Štrunc, foto: autor a Eva Svobodová

Už od jara jste jako na trní a bojíte se, jestli na svou vysněnou dovolenou do země trolů, hor a velkých ryb budete moct odjet? V posledních dnech už si nejste jistí, jestli potřebujete roušku i u sebe v obýváku a nad dovolenou jste už dávno mávli rukou? Chyba!

Do Norska totiž vycestovat můžete. Je k tomu zapotřebí pouze potvrzení z kempu, kam se na ryby chystáte. Pokud budete mít potvrzení, že dovolenou strávíte v privátním ubytování po dobu 14 dnů, přes hranice vás bez problémů pustí.

Mník, moře, zuby, ryba

Pokud si nebudete jisti, nebojte se kontaktovat správce zařízení, do kterého míříte. Ten vám potvrzení o vašem pobytu rád pošle na e-mail a vy si tak můžete užít svou vysněnou dovolenou.

Osobní zkušenost:

Letošní dovolenou jsme strávili na ostrově Dolmøya. Cestou tam jsme opatření o den „utekli“. I tak jsme se v kempu setkali s lidmi, kteří přijeli až po uzavření hranic. Cesta prý proběhla bez problémů.

Do Čech jsme se vraceli tento víkend. Na hranicích s Dánskem se nás pouze zeptali, jestli jedeme domů, poté nás nechali jet.

Doporučuji nezapomenout na roušku, kterou budete v Dánsku na trajektu potřebovat. Jakmile vplujete do mezinárodních vod, můžete si ji sundat. Úsměvné, ale opravdu to tak funguje.

Šťastnou cestu!