Policie včera obdržela písemné vyhotovení znaleckého posudku k případu otrávené Bečvy. Do médií unikly nepotvrzené informace, že za únikem smrtících kyanidů do Bečvy stojí firma Energoaqua Rožnova pod Radhoštěm. Tomu ovšem vůbec nevěří Stanislav Pernický, předseda MO Hustopeče nad Bečvou a oznamovatel ekologické havárie z loňského září.

text: Marek Kožušník

Nebezpečné látky se měly do Bečvy dostat kanálem, který vede z areálu bývalé Tesly Rožnov, kde Energoaqua provozuje čistírnu odpadních vod. Ředitel firmy Energoaqua Oldřich Havelka ve vyjádření pro ČTK údajnou vinu rožnovské společnosti zásadně odmítl.

„Já sám za sebe osobně nevěřím tomu, že mohlo řeku otrávit cokoliv, co putovalo z výusti z areálu rožnovské Tesly, čili z té výusti, která patří Energoaquě,“ uvedl pro iRybářství Stanislav Pernický. „Vycházím z toho, že tam v úseku v délce 3,5 km ryby žily, nebyla tam nalezena ani jedna uhynulá ryba, přestože na té délce toku jsou dva jezy, dva splavy, ve kterých se ta voda mísí nejen vertikálně, ale také horizontálně. Je tam celá řada kamenných jízků a peřejí, které vodu dále mísí a nikde z nich nebyl zaznamenán úhyn ryb,“ dodal Pernický.

Je přesvědčený o tom, že pokud by nebezpečné látky vytékaly z rožnovské výusti, ryby by musely hynout už bezprostředně pod touto výustí.

otrava Bečvy
foto: MO Hustopeče nad Bečvou

„V okamžiku, kdy neexistují vzorky vody odebrané z výpusti do 20. září, nemůže podle mého názoru nikdo s určitostí vznést žalobu proti firmě Energoaqua, protože ji nebude mít čím doložit,“ říká dále pro iRybářství Pernický.

„Jsem přesvědčen, že zdroj úniku je někde jinde. Mohu se mýlit, nejsem chemik, nejsem hydrobiolog, ale vyjádření Jiřího Klicpery, soudního znalce, kterého si policie objednala, je pro mě naprosto nedůvěryhodné a nevěřím tomu,“ dokončuje pro iRybářství Pernický.

Policie včera obdržela písemné vyhotovení zmiňovaného posudku soudního znalce Jiřího Klicpery. Uvádí to na svém twitteru. „Vyšetřovatelé se nyní seznámí se závěry znalce a vyhodnotí je spolu s ostatním důkazním materiálem. Následně budeme veřejnost informovat o dalším postupu. Lze očekávat, že se tak stane do konce května,“ dodává policie na svém twitteru.