Vodní nádrž Skalka na Ohři nedaleko Chebu je oblíbeným cílem rybářů. Každý z nich by ale měl zvážit případnou konzumaci ryb z této krásné přehrady. Obsahují totiž zdraví nebezpečnou rtuť. Píše o tom na webu Západočeského územního svazu Eduard Bouše z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.
text: Marek Kožušník s využitím článku Eduarda Boušeho
Přehrada Skalka (revír 431 040 – Ohře 19) leží na horním toku řeky Ohře nedaleko hranic s Německem. Vybudována byla v letech 1962–1964. Hlavním zdrojem rtuti ve VD Skalka byl chemický závod v německém městě Marktredwitz. Tam se v letech 1788–1985 vyráběly organické a anorganické sloučeniny rtuti.
Poslední průzkumy ukazují, že se do nádrže ročně dostane společně se sedimenty přibližně 400 kg rtuti
Během téměř 200 let fungování chemičky docházelo k postupné kontaminaci podloží rtutí v okolí areálu závodu. Rtuť znečišťovala také říčku Kössein, do které byla zaústěna dešťová kanalizace. Kössein je hlavním přítokem řeky Reslavy, která teče do Ohře.
V roce 1996 proběhl projekt sanace kontaminovaných zemin v továrně a jejím okolí, rtuť ale zůstala v sedimentech zmíněných toků a stále se tak dostává do nádrže. Poslední průzkumy ukazují, že se do nádrže ročně dostane společně se sedimenty přibližně 400 kg rtuti.
Rtuť se bohužel dostává i do rybího masa, kde je koncentrace rtuti vůbec nejvyšší v rámci ČR.
Vědecká měření
Státní podnik Povodí Ohře společně s Výzkumným ústavem vodohospodářským TGM provádí pravidelný monitoring zatížení nádrže rtutí včetně svaloviny ryb. Každoročně pomocí elektrického agregátu odloví tři druhy dravých (nejčastěji bolen, štika, okoun) a tři druhy nedravých druhů ryb (plotice, cejn, cejnek). Orientační výsledky těchto monitoringů jsou dostupné na webových stránkách Povodí Ohře.
Z dostupných informací je patrné, že nádrž Skalka obsahuje obrovské množství jedovaté rtuti, která se kumuluje v potravním řetězci, především pak v dravých rybách. Například u bolena dravého byl v tomto roce hygienický limit překročen více než 7x.
Nebezpečná rtuť
Rtuť negativním způsobem ovlivňuje trávicí, nervový a imunitní systém člověka. Je velmi nebezpečná pro správný vývoj dětí. Hlavním rizikem rtuti je její kumulace v potravním řetězci. S vyšším stupněm potravního řetězce se běžně setkáváme i s vyšší koncentrací rtuti. To představuje největší problém především při konzumaci dravých druhů ryb, které jsou v potravním žebříčku nejvýše a v jejichž mase jsou mnohonásobně překračovány povolené limity.
Diskuze k článku (0)