Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
včera
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny

Na rybách v březnu

Marek iRybářství 19. března 2023 0 komentářů
kapr

foto. Milan Tychler

Praxe

Březnové sluníčko už dokáže hezky zahřát. Když se vydaří počasí, u vody se dá strávit moc hezký den. V březnu začíná voda i břehy vonět jarem, ale bohužel, s rybami to zatím nijak slavné není. Vody jsou ještě studené, leckde stále odchází tající sníh, zubaté sluníčko je prohřívá jen zvolna.

text: Milan Tychler

Ale na mělkých stojácích si už můžete docela dobře zachytat. Teplota vody tam stoupá mnohem rychleji a ryby jsou v pohybu.  V podběrácích se objevují první kapříci, někteří i na pekáči. Teplota vody v řekách stoupá jen stupínek po stupínku, často ale dochází k tomu, že po prudším ochlazení zase hodně klesne dolů.

REKLAMA

Nachytáte!

Plotice a cejnci malí byli při chuti po celou zimu a jejich žravost jde s oteplující se vodou stále nahoru. Plotice a cejnky zastihneme nejčastěji v místech s nepříliš proudící vodou poblíž břehu. Na malých tocích jsou všechny hlubší tůňky plné těchto ryb. Jejich hejna bývají početná a záběry až překvapivě dravé.

Právě tyto druhy jako první ze všech dohánějí velmi intenzivně to, co v zimě zameškaly. Aktivně vyhledávají potravu a každé nabídnuté sousto jim přijde vhod. Jakmile se trefíte do správné velikosti sousta a háčku, budou i malé plotičky ohýbat jemnou špičku vašeho proutku téměř jako kapři. Stejné je to s cejnky malými. Ti jsou ještě neurvalejší a k našemu potěšení i bojovnější.

REKLAMA

Nejvíce si jejich lov užijete při použití nejjemnějšího náčiní. Nebudeme je chytat daleko od břehu, takže úplně vystačíme s wincklepickerovým prutem v délce 2,70 m, malým navijáčkem velikosti 1000–1500 a kmenovým vlascem o průměru 0,12–0,14 mm.

Pak budeme ještě potřebovat návazce z vlasce 0,09–0,12 mm s malými háčky a 10g krmítka. Pro lov této drobotiny je ideální páternosterová sestava s asi 45 cm dlouhým návazcem a malým krmítkem na patnácti až dvaceticentimetrovém bočním přívěsu.

Bez krmítka

Lovit se dá samozřejmě i bez krmítka. Zvláště na malých vodách to není žádný problém. Jenže přiměřené vnadění dokáže právě v březnu udělat pravé divy. Úplně postačí jednoduchá tmavší a kalicí směs, která není příliš hrubá, a proto ryby příliš brzy nenasytí. Nepřidáváme anglické vločky ani masné červy, nýbrž trošku komponentu coco belge.

krmení
foto: Milan Tychler

Tato tmavě hnědá pražená moučka nemá prakticky žádnou výživnou hodnotu, takže ryby nenasytí, není lepivá a má výraznou vůni. Jako nějaký kávovinový extrakt. Kromě lákavé voňavosti urychluje rybám jejich trávení. Proto se výtečně hodí i do studené vody. Ideální je její kombinace se směsí spíše slanou, kořenité chuti a vůně, neboť coco belge jiné vůně jednoznačně přebije.

Můžete ji přidat i do směsi sladké, ale s kořením a solí je ve studené vodě mnohem účinnější. Maximální dávka je 5–10 % z celkového objemu vnadicí směsi. Raději se ale držte spodní hranice. Je to ideální jarní přísada do krmení pro cejny a plotice. Její použití je ale samozřejmě celoroční.

Nejčastěji míchám coco belge do krmení pro plotice.  Jako nástrahu použijeme masné červy. Dva kousky na háčku velikosti 14–16 jsou ideální. Dva červíci se samozřejmě dají nastražit i na menší háček, ale při lovu feederem nejsou příliš malé háčky pro správné zaseknutí spolehlivé. Zde si musíme uvědomit, že při chytání malých ryb je velikost sousta a háčku asi tím nejdůležitějším z celé koncové sestavy.

Malé ryby mají často zájem i o velké nástrahy, ale s větší nástrahou a velkým háčkem jsou v podstatě nechytatelné. Špička se může stále třást, a dokonce i prudce ohýbat, ale zásek prostě nesedne.

Kapřík po zimě potěší

Malé ryby mají malou tlamku. A pokud do ní nedostanou naráz celou nástrahu i s háčkem, pak je nemůžeme zaseknout. S ploticemi a cejnky se v březnu vyřádíte do sytosti, půjdete-li na to správně. Stačí jen najít si na malé říčce anebo větším potoce správnou tůňku – a je to. 

kapr
foto: Milan Tychler

Ještě bych chtěl říci jednu věc… Mnohokrát se mi už i na tak malé vodě stalo, že chvíli trvalo, než začaly ryby brát. Někdy chytíte rybu na první nahození a někdy trvá i půl hodiny, než dostanete záběr. Pak už to ale obyčejně jde jako na drátkách. Někdy to chce jen trochu trpělivosti, ale ruku v ruce s trpělivostí musí jít také klid na břehu. 

Tím větší pozor si dávejte, čím menší je voda. Není ničím neobvyklým, když vám místo očekávaných plotic najednou zabere větší ryba. Často je to tloušť (od 16. března v mimopstruhovém rybářském revíru hájený), ale nejednou se splete i kapřík. Obvykle se nejedná o nijak zvlášť velké ryby, takže naše náčiní pro jejich úspěšné zdolání většinou stačí, pokud nelovíme příliš blízko nějakých výrazných vázek.

Takový kapřík, i když nemá míru, po zimě potěší vždycky, co říkáte? A na některých vodách berou tihle kapříci naprosto spolehlivě. Pak je na místě trochu zesílit vlasec. Čtrnáctku nahradíme šestnáctkou a návazec bude ze čtrnáctky. Na háček 10–12 nastražujeme asi tři až pět masných červů nebo kousek pařené housky. Jsou i takové dny, že chytáme jednoho kapříka za druhým. Na malých stojatých vodách, zvláště je-li teplo, můžete v březnu zažít pravé hody.

Dopřejte klid ostroretkám

V březnu bývají při chuti pěkné ostroretky, od poloviny března jsou ale hájené. Houfují se pod jezy, které jim brání v přirozených tazích. Osobně chytám ostroretky ještě začátkem března, ale později už tato místa vynechávám. Nechci trápit ryby připravující se na tření. Když narazíte na ryby s třecí vyrážkou, odejděte, dopřejte jim klid.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled