Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 9 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 18 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Na Bečvě asi vzniknou úseky s režimem chyť a pusť. Na vině je nikl, který do řeky nedávno unikl

strunc 26. listopadu 2020 0 komentářů

Poznávání

Bečva je v současné době asi nejsledovanějším tokem v České republice. Za poslední tři měsíce na ní třikrát došlo k úniku neznámé látky. Rybáři teď zvažují, že na řece vyhlásí úseky s režimem chyť a pusť.

Text: David Štrunc, foto: Pixabay

K poslednímu úniku neznámé látky došlo v úterý 24. listopadu. Ryby při něm sice neumíraly, ale řeka se napěnila stejně, jako když do ní na konci října unikl nikl.

REKLAMA

„V současné době je Bečva středem zájmu a média informují o všem, co se zde stane, což je rozhodně dobře. Ale k těmto únikům docházelo i před kauzou s kyanidem a nejednalo se o výjimečné případy,“ řekl pro iRybářství.cz jednatel Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Ing. Rostislav Trybuček.

Vzhledem k tomu, že do řekl unikl nikl, který je karcinogenní a ukládá se ve svalovině a tuku ryb, rozhodli se severomoravští rybáři udělat rozbory svaloviny ryb.

REKLAMA

„Nevíme, kolik niklu v sobě ryby mají, proto uvažujeme, že od ledna 2021 zavedeme na Bečvě úseky, kde se bude smět lovit pouze metodou chyť a pusť. Minimalizujeme tak riziko, že si rybáři budou od řeky nosit ryby plné polutantů,“ doplnil Trybuček.

Vyhlášení takových úseků by samozřejmě pomohlo i řece samotné, která by tak dostala možnost vzpamatovat se z nedávných událostí. Nasazené ryby by se neodnášely a měly by možnost se dále reprodukovat. Řeku v září vytrávil kyanid, jen do kafilerií se kvůli tomu muselo odvézt přes 40 tun ryb. Škoda na rybách prý ale byla skoro až dvojnásobná.

Podmínky lovu

„Jednáme teď hodně o podmínkách lovu na takových úsecích. Pokud bychom například nechali povolený lov na rybičku, je jasné, že by spousta lidí chytala takzvaně na polykačku, což znamená, že počkají, až dravec rybku celou sežere a až potom zaseknou. Takovou rybu už nemůžete pustit zpět, protože by stejně uhynula. Zároveň však v sobě dravé ryby kumulují nejvíce polutantů, takže by se určitě neměly odnášet. Přemýšlíme tedy nad tím, že bychom zde povolili lov dravců pouze na umělé nástrahy.“

„Uvědomuji si, že to bude mnohým rybářům nepříjemné a že budou zklamaní tím, že si nemohou ryby odnést, ale tato opatření řešíme především kvůli jejich zdraví a věřím, že je v jejich vlastním zájmu budou dodržovat,“ vysvětlil Trybuček.

Na Bečvě došlo 20. září k úniku kyanidu, od té doby do řeky unikly další dvě látky. V jednom případě se jednalo o zmiňovaný nikl, druhý případ ještě není dořešen, protože se stal teprve předevčírem.

V zahraničí je podobný postup zcela běžný, a to i na moři. Například v Norsku si rybář nesmí přisvojit velkého halibuta. Jedná se totiž o velmi mastnou a dlouhověkou rybu, která v sobě kumuluje velké množství polutantů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled