Takový úlovek se podaří opravdu jen málokomu. Tmaví, někdy až černí candáti se uloví na údolních nádrží poměrně často, černá štika je však opravdu vzácná.

Text: redakce, foto: Piranha Club

Italský mladík Carlo ulovil jeden ze svých životních úlovků. Nádhernou černou štiku. Dravec sice nedosahuje obřích rozměrů, ale už na první pohled zaujme svou barvou.

Carlo je vášnivý rybář, který se věnuje především přívlači na jeho úlovky se můžete podívat na jeho instagramovém účtu.

Černou barvu získává štika kvůli tomu, že je nakažena motolicí oční, což je parazit, který využívá ryby k tomu, aby se dostal k rybožravým ptákům, svému finálnímu hostiteli. Paraziti se krevním řečištěm dostávají do oční čočky, kde se vyvíjejí v metacerkárie a následně poškozují oční tkáň. Rybám se postupně čočka zakaluje, až oslepne. Nemoc se nazývá diplostomóza.

Takto postižená ryba se dá ulovit i na našem území, jak dokazuje Pavel Svoboda, který se vydal na lov candátů, ale mrtvou rybku ze dna mu sebrala právě tmavá štika. Lovec se o svůj úlovek podělil v reakci na náš článek na Facebooku.

1 Komentář

  1. Kamarád jednou takhle ulovil v Irsku několik štik,a jedna z nich byla zbarvená jako losos.Stříbrné tělo a černé tečky. Tehdy nás bylo na místě několik rybářů a nevěřícně sme kroutily hlavami.Nikdo z nas nic takového nikdy neviděl. Dokonce existuje fotografie,ale tu ja nemám.

Napsat komentář