Na konci února potkalo devětačtyřicetiletou Thajku nebývalé štěstí. Při procházce na pláži narazila na neobvyklý kus hmoty. Později zjistila, že to jsou velrybí zvratky známé také jako ambra. Vypadá to nechutně, smrdí to, ale je to mimořádně vzácná a drahá surovina pro parfémový průmysl.

text: Marek Kožušník

Vzácný objev našla Siripon Niamrinová 23. února, když se procházela na pláži. Kus vyplavené hmoty ležel jen nedaleko od jejího domu. Niamrinovou naštěstí přemohla zvědavost, nález totiž vypadal poměrně obyčejně a smrděl rybinou. Thajka přesto odtáhla šestikilový předmět z pláže domů. Ukázala jej sousedům a ti jí řekli, že to jsou velrybí zvratky, kterým se také říká ambra.

Skoro 6 milionů za nechutnou hroudu

Hmota široká přes 30 a dlouhá 60 centimetrů má hodnotu v přepočtu více než 5,6 milionů korun. Nálezkyně teď čeká, až ambru prozkoumají experti a potvrdí, že se skutečně jedná o pravé vorvaní zvratky.

Vzácná ambra v detailu, foto: malaysia news

Jak zvrací vorvaň

Ambra je pevná voskovitá substance, která vzniká v trávicím traktu vorvaně. Tato velryba váží kolem 50 tun a denně spořádá potravu rovnající se třem procentům své hmotnosti. Protože do svého jídelníčku řadí kromě olihní a chobotnic také krakatice i různé druhy korýšů, je vorvaň od přírody vybaven ochranným mechanizmem. Uvnitř těla velryby se vytvoří jakýsi sliz, který obalí tvrdé a ostré schránky zkonzumovaných živočichů a vnitřní orgány vorvaně zůstanou neporušené. Vzniklá hmota ovšem žaludek mořského obra dráždí, a tak musí po nějaké době z těla ven.

vorvaň
Vorvaň, největší ozubené zvíře, jaké kdy na světě žilo, foto: pixabay.com

Šedočerný chomáč putuje oceánem

Vyvrhnutá ambra putuje oceánem jako velký šedočerný chomáč a čas od času ji vlny vyvrhnou na břeh. Čerstvá ambra nepříjemně zapáchá, ale jak stárne, změní se aroma na příjemné a zemité. Její barva se změní z šedočerné na oranžovožlutou až jantarovou. Přestože už byla v parfumerii většinou nahrazena syntetickými materiály, stále je vysoce ceněna a velmi dobře placena.

Kde už se ambra všude našla?

„Jestli to je vážně pravá ambra, tak až najdu kupce, budu moci pomoct místní komunitě,“ řekla Niamrinová. „Mám štěstí, že jsem našla takto velký kus. Doufám, že mi přinese peníze. Teď ho důkladně hlídám,“ dodala Niamrinová. V dubnu 2016 byla nalezena 1,5 kilogramu těžká ambra v severní Anglii v hrabství Lancashire. Nálezci ji prodali za více než 1,5 milionu korun. Později v listopadu stejného roku našli rybáři v Ománu ambru, která vážila dokonce 80 kilogramů. Tu prodali v přepočtu za 64 milionů korun.