Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 3 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Lov za tmy aneb Kdo se bojí, nesmí do lesa

Marek iRybářství 17. listopadu 2021 0 komentářů
noční rybolov

foto: Ondřej Izsóf

Praxe

Všimli jste si, jak málo rybářů chodí večer na ryby? Proč je hlavní tlak směřován na ranní a dopolední hodiny? Balíte se před setměním?

text: Ondřej Izsóf

Pryč s pohodlností.Samozřejmě přes den je také dost komplikací, které je třeba překonat. Večer zase není vidět, tak co u vody? Odpověď je nasnadě. Užít si tajemnou atmosféru přírody pod rouškou tmy. Lovit se dá téměř vše. Důležité je, že hlavní tlak po setmění ustává. Ryby se cítí bezpečněji.

REKLAMA

Máte šanci ulovit větší, opatrnější exmpláře. Vyhřáté postele si užijete kdykoli. Noci u vody mají jedinečnou atmosféru. Pokud vyrážíte ve více lidech, je to celkem v pohodě. Pokud vyrazíte sami, posílíte si vlastní ego, což je skrytá, ale podstatná součást procesu.

Kdy a kam vyrazit?

Zamyslete se nad vlastní, každodenní cestou. Je to rutina? Ráno do práce, nebo do školy. Potom někam na oběd, pak domů. Možná tam zůstanete, nebo půjdete někam s přáteli. Vytráví vám, takže je na řadě večeře a hurá na kutě.

REKLAMA

Ryby mají taky svoji každodenní rutinu. Jejich aktivitu ovlivňuje látková přeměna, čili metabolismus. Stanoviště si vybírají podle nálady. Klidové zóny, hloubky a mělčiny navštěvují podle aktuálního rozmaru. Představte si, že je teplo na padnutí. Máte potřebu jíst, nebo vám stačí něco lehčího na chuť?

candát
foto: Stanislav Mikáč

Pokud se bavíme o velkých, starých rybách, ty mají metabolismus relativně stabilnější, než menší a mladší ryby. Je to dáno objemem jejich trávícího systému a rezervami v podobě tukových zásob.

 Vaše cílové ryby se večer pohybují všemi vrstvami sloupce. Zvolte místo podle vašich představ a vydržte na něm co možná nejdéle. Jde o to, že ryby jsou aktivní a vy musíte čekat, než najdou vaše montáže. Bratranec s úspěchem loví večer amury na mlaskačku. Jeden sportovní rybář začíná vláčet až hodinu před ukončením povolené doby lovu.

Když vyrážím se strýcem na jezero, startujeme nejpozději ve čtyři odpoledne, abychom měli v sedm večer zavezeno. Pokud jdu na candáty nebo na kapry sám, mohu přijít k vodě klidně tři hodiny před koncem doby lovu.

Místo, kam pokládáme montáže, se odvíjí podle aktivity. Sumce a candáty je vhodné hledat v mělčinách, ve sloupci nebo na hladině. Úhoři a mníci slídí nade dnem. Ostatní ryby lze hledat v celém sloupci.

Tajemné noci

Většina výprav nepřináší trofejní úlovky. Proto je nejsilnější zážitek výprava sama o sobě. Hlasy nočních predátorů, šustení myší v listí a mnoho dalších efektů má svoje kouzlo. Měsíc a hvězdy hází divotvorné stíny, až člověk neví, co vlastně vidí. K tomu si přidejte povídky o vodnících a vílách. A když uvidíte světlušky, náhle jste v pohádce.

Zvedněte si laťku

V případě, že noční lovy do vašeho repertoáru výprav zařadíte, zautomatizujete mnoho činností. Ať už je to organizace lovu, rozložení výbavy, nahazování, nebo rozmotávání vlasců. To vše budete muset mít jak se říká tip ťop, abyste mohli v klidu lovit. Naučíte se orientovat podle svitu měsíce, nebo odraženého světla z městské aglomerace. Oči se tmě dokážou velmi dobře přizpůsobit.

Tím, že se odhodláte zvýšit frekvenci nočních návštěv u vody, se zlepší i vaše schopnosti pro lov ve dne. Ztížené podmínky vás donutí být obezřetnější a preciznější. Odměna v podobě jedinečných úlovků na sebe nenechá dlouho čekat.

foto: pixabay

Pamatujte, že ryby se nehodnotí jen délkou a hmotností. Podstatná je taky cesta, jak jste se k rybě dostali. Pokud si ji vystopujete a vysedíte, budou ryby s průměrnou délkou nadprůměrně cenné. To vám garantuji.

Mějte to pod kontrolou

Potmě musíte dopředu vědět, kde máte prostor pro nahození a zásek. Kde můžete rybu zdolávat a odkud ji musíte obracet. Kam vlastně šlápnout, abyste si nezlámali druhý prut, popřípadě nezahučeli do vody.

Pokud potřebujete mít věci volně rozložené, můžete si pomoci bílým podkladem, aby vám nádobíčko nesplynulo třeba s trávou a listím. Nemusíte potom tolik svítit.

Kontrola je podstatná nejen na břehu, ale hlavně na lodi. Nechcete si přece ryby plašit zbytečným hlukem. Takže je zapotřebí vše dopředu promyslet. A pokud se vám to i tak nepovede, buďte trpěliví. Chce to cvik. Pokud jako já zapomenete telefon a hodinky, můžete se řídit zvonem kostela.

Na závěr musím zmínit rizika nočního  lovu z lodi. V případě, že kotvíte na tyče, nepodceňujte sílící vlny a vítr. Tyče se zabodnou hlouběji do dna a hmotnost lodi je vychýlí z osy. Potom není možné se z nich uvolnit a jste vydáni osudu. Vlny a vítr se takto staly osudným nejednomu rybáři.

Před dvěma roky se tak utopil kamarád známého na křetínské nádrži. Loď nabrala vodu a i se záchrannou vestou ke břehu doplavali jen dva ze tří rybářů. Tragédie se stala v noci, což bylo o to depresivnější. Nebezpečí se skrývá v proudu, který unáší vše, co mu přijde do cesty libovolným směrem.

štika
foto: Stanislav Mikáč

Nespoléhejte na to, že voda proudí vždy ke břehu. Marné plavání proti proudu neuvěřitelně vysiluje. Nastupuje křeč a člověk brzy bezmocně klesá ke dnu. Takže – pozor na to!

Opakování – základ úspěchu

Ze zkušeností nasbíraných ze všech forem lovu víme, že v první řadě musíte mít náladu užít si to. Jinak ani nemá cenu vyrážet. Pokud vám není tak docela fajn, radši zůstaňte doma. Příště se budete těšit ještě více a možná to bylo znamení, které vám ušetřilo marnou cestu.

V případě, že vyrazíte zbrkle, můžete očekávat, že vám bude svědomí našeptávat klasické negace: „Měl jsem zůstat doma. Příště nikam nejedu.“ A co je horší, nejspíš příště opravdu večer lovit nepojedete. Proto si to dvakrát rozmyslete. Jestliže jste ale střelci, není se čeho bát.

Pamatujte, že se budete dostávat do složitých situací. Tím více budete odolní proti stresu. Posílíte i své rybářské dovednosti. A hlavně se dostanete zase o krok blíž k cílové rybě. Protože ona tam na vás čeká. Tak si pro ni jděte.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled