Feeder bývá často spojován s rybí drobotinou. Nemusí to tak být. Díky své citlivosti je vhodný pro chytání jakýchkoliv ryb. Býložravých i dravců. Feeder zvládne nejen menší cejny, plotičky nebo kapří dorostence. Posvítí si i na štiky, candáty a vzrostlé kapry.
text: Jiří Kadubec
Abych to vysvětlil… Slovo velký v rybařině používám nerad. Pro někoho je velký kapr o hmotnosti 6 kg. A když ho uloví, má z něj radost jako o Vánocích z dárků. Specialista ale hledá kapry o hmotnosti kolem 30 kg a desetikilogramového šupináče považuje jen za zpestření při čekání na toho obrovského. Proto, prosím, berte slovo velký v tomto textu s nadhledem, určitou rezervou. Každopádně – lov velkých kaprů na feeder je velmi zajímavý…
Kde rybařit?
Volba revíru je zásadní. Můžeme zvolit rybník, údolní nádrž i řeku. Ovšem málokde máme jistotu, že tam ryby, o něž stojíme, skutečně žijí. Musíme je vystopovat. Když pro začátek zvolíte nějakou privátní vodu, neprohloupíte. Máte trumf. Můžete předpokládat, že tu velké ryby žijí. Ale spálit se u „soukromáku“ můžete také.
Jaké vybavení?
Postačí to, které používáme na obyčejné chytání s feederem. Ačkoliv jistě využijete těžší kalibr, tak při citlivém lovu a zdolávání si vystačíte s pruty typu medium. Stačí vám jeden prut, můžete zvolit i dva. Nemusíte měnit ani navijáky. Oproti běžné stoličce ale k sezení zvolte křeslo. Jednak je pohodlnější, jednak ho usadíte v jakémkoliv terénu.
Řekněme si to na rovinu… Zatímco chřipka se musí vyležet, tak kapr vysedět. Proto dbejte na své pohodlí. A protože lov v cuku letu neproběhne a u vody budete patrně celý den, musíte se podle toho také vybavit. Měli byste mít s sebou dostatek krmítek, návnady, dost nástrah.
Ovšem nezapomínejte ani sami na sebe. Mám na mysli dostatek tekutin, jídla, ve vedru taky pokrývku hlavy – i slunečné brýle. Ty zmiňuji záměrně, protože při celodenním zírání na špičku prutu se bez ochranných brýlí neobejdete.
Pokud budete mít pruty usazené vodorovně s hladinou vody, sluneční paprsky vám zpravidla záběry nepříjemně zkreslují. To samé platí i tehdy, pokud špičky směřují k nebi. A určitě byste neměli zapomenout na dostatečně velký podběrák.
Jaké krmení a jaké nástrahy?
Další alfou a omega vašeho rybářského plánu. V první řadě si musíte uvědomit, že toužíte po větších rybách a ty mají poněkud jiné nároky než dobotina. Ano, na zrnko kukuřice občas ošálíte i velkého kapra, jenže si musíte uvědonit, že o stejné zrnko projeví zájem dalších deset zájemců, podstatně menších. Tudíž je nejlepší už od samého počátku lovu používat boilie.
Nemusejí to být zrovna ty klasické z obchodů, ale třeba vaše. Vloni jsem si zaexperimentoval a místo rohlíkových boilie jsem vyrobil „kuličky“ chlebové, opravdu pěkně vysušené. Měli byste mít v zásobě jak dostatek nástrahy, tak i krmení. Třeba i pelety. Není nad to se vybavit i dipy a boostery.
Velké rybě prostě musíte nabídnout sousto, které se pro ni může stát neodolatelné a natolik tuhé, aby po něm nezatoužily dorostenky. I když – vzrostlý lín je přece také krásný úlovek, ne?
V poslední době jsem si oblíbil method feeder, tedy kombinaci lovu s krmítkem a tuhé nástrahy na vlasu. Ideální! Vhodné je především větší feederové krmítko, které je připevněno in-line. Možná oceníte i páternoster, ale osobně raději volím přímou variantu, která se více přibližuje kaprařině.
Do krmítka je vhodný method mix, nejlépe vylepšený o poctivou dávku maličkých pelet. Oceníte i atraktivní zálivku z boosteru, popřípadě z melasy. I tak se netěšte jen na větší kapry. Někdy vám na háčku skončí i amur, cejn a výše zmíněný lín… Kdo by se ale zlobil, že?
Kouzlo citlivých prutů
Máme před sebou další možnost, jak si techniku lovu s feederem „okořenit“, prostě využít. A určitě se krásných úlovků dočkáte i na svazových revírech, především těch, které znáte jako své boty. Najdete-li místo, kde ryby jsou a dokážete-li je k sobě přilákat, odměnou vám budou úlovky, které vám přinesou mnoho radosti a později i vzpomínek.
Diskuze k článku (0)