Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 4 dny
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 4 dny

Lov okounů na mušku (2)

Michal Katuščák 11. ledna 2021 0 komentářů
muškaření

foto: Ivo Novák

Poznávání

Lov okounů mnohým rybářům učaroval. Minule jsme si řekli, které barvy se okounům líbí a kde je hledat, dnes se podíváme na to, jak je chytat.

Text: Ivo Novák

Okouny je třeba hledat. Nelze postávat na jednom místě a čekat na zázrak. Okouni, stejně jako ostatní predátoři, milují potopené stromy a keře, terénní zlomy na dně.

REKLAMA

Dobrým místem jsou i přítoky a pobřežní porosty trav. Kde uvidíte droboť, tam budou i okouni. Při lovu si můžeme pomoci i vnaděním. Stačí použít kukuřičný šrot smíchaný se strouhankou, popřípadě přidat bílé červy. Vytvoříme krmné místo, kam se během chvilky sjedou drobné rybky. Ty za chvíli přilákají i okouny.

Tento způsob je vhodný na místech, kde není možné měnit stanoviště. Okounů se někdy třeba nedočkáme, ale zato můžeme mít štěstí na jiné druhy, třeba štiku i candáta. Souboj se štikou ale v tomto případě končí prohrou. Malé mušky na háčku bez protihrotu se zubatice zbaví jako nic.

REKLAMA

Jak okouna zdolávat?

Souboj s okounem není dobré uspěchat. Jeho tlamka je z měkké kůže a malé mušky se rády vyřezávají. Velkého okouna je třeba zdolávat s citem a soustředěně do poslední chvíle. Zdolávání v podřepu či na kolenou je vhodnější.

foto: Ivo Novák

Okouny nemusíme hledat vždy u dna. Někdy se hejno pohybuje i ve vodním sloupci a tak je vhodné zkoušet vedení na různých muškařských šňůrách. V mělké vodě do dvou metrů hloubky si vystačíme s plovoucí nebo vhodnější podhladinovou šňůrou, či pomalou intermediální.

Na hlubších lokalitách se vyplatí nasazení rychlé intermediální, nebo potápivé šňůry.  Mušky tak rychleji dostaneme tam, kde se ryby vyskytují.

Jsou dny, kdy okouni preferují nástrahu stoupající ode dna. Nastává čas pro potápivou šňůru a plovoucí mušky. Mají-li oči z plovoucí hmoty, je to jen dobře.

Potápivá šňůra mušku dostane ke dnu, kde ve sloupci stojí právě tak vysoko, jak máme dlouhý návazec. Zatažením za šňůru klesne ke dnu a pomalu stoupá vzhůru. To jsou okamžiky záběrů. Takto můžete přesvědčit i mazané okouní lišáky.

Tento způsob se dá dobře využít i na místech, kde je dno pokryté travami a jinými způsobu lovu stále vázneme v porostech. S délkou návazce se dá různě experimentovat, i se způsobem vedení. Někdy je vhodnější nechat mušku delší dobu bez pohybu a pak ji jen mírnými tahy oživovat.

Muška jako splávek

Na zarostlých mělčinách lze také chytat staticky. Tam je pak vhodnější použití plovoucí šňůry. Návazec vytvoříme tak, že na první přívěs použijeme mušku s dobrými plovoucími vlastnostmi a použijeme ji téměř jako splávek. Jako koncovou mušku použijeme třeba červenou patentku s ocáskem z peří marabu a na druhý přívěs třeba larvu pakomára.

Koncovou mušku necháme vyklesat pod „signalizátor záběru“ (plovoucí mušku) a jen mírně oživujeme pomalým stahováním. V mělčinách ale na pěkné okouny narazíme jen zřídka. Když, tak půjde jen o dorostence, kteří si připluli zahodovat na vodním hmyzu.

Koncem roku přichází ochlazení a okouni se stahují do větších hloubek dále od břehu. Pak je vhodné lovit z lodě či z belly boatu s potápivými šňůrami. Využití boatu je ale dobré i v létě. Dostaneme se k rybám blíž, i tam, kam ze břehu nenahodíme ani náhodou.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled