Když se řekne feeder, osobně si zpravidla představím, že hlavní lovenou rybou bude cejn, plotice, kapr či jiná drobotina. Jenže feeder je velmi univerzální a lze ho efektivně použít i k lovu dravců. Ať je to candát, štika či okoun. Dokonce jsem viděl i úlovky menších sumců, ale ty byly spíše dílem náhody.
text: Jiří Kadubec
Pojďme se zaměřit na okouny… Ty mám moc rád jako protivníky na přívlač, svého času jsem je na jedné menší vodě lovil na plavanou. Ale tenkrát se jednalo spíše o neštěstí, protože malý a hladový okoun zhltne nástrahu pomalu až do žaludku.
A tak jsem lov pruhatců na přirozené nástrahy omezil a raději je lovil na přívlač. Ovšem lov okounů na feeder je jiná káva. Vzhledem k tomu, že na špičce prutu je vidět jakýkoliv kontakt s nástrahou, tak se minimalizuje možnost zažrání nástrahy.
Nástrahy na okouny
V ideálním případě to jsou malé rybičky, třeba plotice, hrouzci, slunky či ouklejky. Popřípadě i filet z rybičky… Nejen štiky, ale i okouni mají rádi voňavá sousta. A tak nikdy neuděláte chybu, když nástrahu chvilku ponoříte například do lososového oleje. Dobrou volbou bude i žížala či dešťovka, ale i v případě použití těchto červů je dobré nástrahu nadlehčit tak, aby neležela na dně.
Vhodná montáž
Nedá se říci, že by nějaká montáž byla v jádru špatná. Osobně rád používám průběžnou montáž s boční zátěží. Ale určitě zkuste i páternoster. Vzhledem k tomu, že okouni zabírají poměrně tvrdě, tak v principu bude záběr viditelný na jakékoliv montáži.
Kdy na ně?
Okouny můžete lovit celoročně, ale s feederem na ně jděte především časně zjara či na podzim. V létě volte přívlač. Nejlepším obdobím na okouny je krásný slunečný den, kdy máme šanci vidět jejich zalovení.
Jak na ty velké?
Zatímco okouní drobotinu lze s úspěchem lovit i náhodně, tak pěkné ryby je třeba vysledovat. Není to, bohužel, až tak lehké, jak by se mohlo zdát. Okoun je hejnová ryba a má tendenci se pohybovat po celém revíru.
V případě tekoucích vod je situace poněkud jednodušší. Tady odhadnete, kde se pruhovaní loupežníci vyskytují a podle toho budete postupovat. Stojaté vody jsou ale poněkud složitější… A tak je nutné se zaměřit spíše na to, kde se vyskytuje kořist. Protože – kde je kořist, tam bude i okoun.
Na stojatých vodách je nejlepší lovit skoro pod nohama. Malé rybky se živí drobnou potravou, kterou vítr zavane ke břehu. Pokud je pěkné počasí a průzračná voda, tak je drobotina vidět a za ní čas od času zamíří i dravec.
Vyšší dívčí
Lov dravců je taková vyšší dívčí škola. Ryby nelze tak snadno přilákat pomocí krmítka. Nezakrmíte na ně. Po vodě se nejprve musíme trochu rozhlédnout a odhadnout, kde by se asi dravci mohli vyskytovat.
Popřípadě je dobré znát místa, kde se pravidelně zdržují, třeba v pařezištích, mezi spadanými větvemi, pod vegetací. Tady se okouni ukrývají tuze rádi. I tak ale budete potřebovat trochu štěstíčka, protože když ryba nežere, tak prostě nežere.
Diskuze k článku (0)