Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 7 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 9 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Letní harašení: Jak přechytračit kapry

Marek iRybářství 8. července 2021 0 komentářů
chyť a pusť

foto: Michal Kučera

Praxe

Letní lovy část rybářů zbožňuje a část zatracuje. Ti první na nich oceňují příznivé teploty (a to i v nočních hodinách), možnost se koupat vedle nahozených prutů, nebo je zároveň pojmou jako rodinnou dovolenou, což jindy než o prázdninách nelze. Ti druzí zase hořekují nad přeplněnými břehy, vodami plnými rekreantů a často až nesnesitelným horkem, před kterým se mnohde není kam schovat. Každý na to má prostě jiný náhled. V tomto článku se pokusím poradit, jak v tomto specifickém období uspět.

text: Michal Kučera

Tentokrát vynecháme rady ohledně výběru revírů, protože je mi jasné, že mnohdy hlavní kritérium není úlovek či dokonce trofejní ryba, ale příjemně strávený pobyt u vody. Ovšem výběr místa, pokud ho máte možnost ovlivnit, už za úvahu stojí.

REKLAMA

Je pěkné sedět poblíž kiosku s točeným pivem, ale zvažte i to, že zde pravděpodobně bude po většinu dne silný rámus, nezřídka až do ranních hodin. A hluk, dupání a další průvodní jevy letních dýchánků nejsou zrovna tím, co by kapry přitahovalo. Proto bych doporučil najít si místo mnohem klidnější.

Kumulace vlasců ve vodě

Opět, pokud to jen trochu půjde, snažte se usadit někde, kde vlasce nepůjdou do vody jeden vedle druhého. Za určitých podmínek to nemusí až tak vadit, ale podle mých zkušeností hustě rozprostřené vlasce většinou znamenají řídké záběry. Nemusíte kvůli tomu vlézt do neprostupného roští, bažin či se odstěhovat na suť kamenů. Stačí, když nebudete v tom největším houfu, kde, když jednomu zabere ryba, mají během chvilky záběr i všichni okolo.

REKLAMA

Mapování terénu

Pokud už jste si vybrali místo, je na čase zmapovat terén. Nejjednodušeji to jde echolotem, o něco pracnější je to s olovničkou, popřípadě markerem. Na mělčích vodách postačí i plavky a zkusit si pro představu alespoň na pár místech došlápnout na dno. Některé revíry jsou natolik čitelné, že se stačí jen dobře rozhlédnout a hned vám bude jasné, kde by se kapři mohli zdržovat. Okolí pásů rostlin, rákosí, viditelných překážek, převislé větve nad nerušeným břehem, ostrovy, veškeré výběžky, mostní pilíře a další horká místa budou určitě kapry přitahovat.

Jakou návnadu použít?

Čím vnadit? To už je trochu složitější. Bude totiž záviset nejen na chuti ryb, ale je nutné také zohlednit, jak a kde krmí okolní rybáři. Jestliže vedle vás někdo sype do vody desítky kilogramů kukuřice, nemá cenu se jej pokoušet předhonit ještě větším množstvím. Mnohem lepší variantou bude přesné a úsporné vnadění kvalitním boilie. Nebo dokonce úplné vynechání vnadění a lov se silně atraktivní nástrahou.

rybaření
foto: Michal Kučera

Mám na mysli výrazný fluo pop up, popřípadě i nástrahu na dno, ale zatraktivněnou dipem nebo obalovacím těstem. Jestliže naopak ve vašem okolí nikdo moc nevnadí, může být větší koncentrace krmení ve vašem lovišti výhodou. Jako návnadu bych doporučil boilie, klidně společně s halibut peletami, které mají i v teplé vodě poměrně slušnou výdrž.

Volba boilie není v létě nijak složitá. V teplé vodě by měla vyhovovat naprostá většina typů a příchutí, pokud budou mít alespoň trochu slušný potravinový základ. Pokud budete vnadit silněji, mělo by boilie být spíš jemnější, protože silná vůně podávaná ve velkém množství může alespoň z počátku působit spíš odpudivě než přitažlivě. Navíc, ryby si ji pak snáze spojí s nebezpečím.

Před použitím vnadicího boilie nechám nasáknout vodou z revíru, do níž přileju booster stejné příchutě, jako mají nástrahy. Návnada pak působí rychleji, je přirozenější a má téměř stejnou vůni jako chytací boilie. Pokud se musím spolehnout na vnadicí tyč, dávám přednost řadě Distance. A to zvláště tehdy, když se potřebuji dostat do vzdálenosti kolem 100 m nebo ještě dál.

Tyto 24mm extra zatížené boilie totiž dokážou létat z vnadicí trubky neskutečně daleko. Ve správných rukou až 120–140 m! A co si budeme povídat, velmi často je důležité být o něco dál než ostatní. Především je to znát při silné koncentraci rybářů, tedy klasické situaci při letních lovech. I to může být způsob, jak být úspěšnější.

Kdy a jak často vnadit?

Odpověď není jednoduchá, jednoznačná. Nejraději krmím tři až čtyři hodiny před tím, než očekávám záběry kaprů. A to zejména tehdy, když používám více návnady. Jelikož se v tuto dobu chytá do půlnoci, dělám to občas tak, že ve dvanáct stáhnu udice a chvíli poté jedu nakrmit, aby se moje místo do čtvrté ranní dostatečně uklidnilo.

kapr
foto: Michal Kučera

Mnohdy pak mám záběry brzy po náhozu. Jestliže vím, že tak časně zde záběry nebývají nebo už v noci nemám sílu a chuť jet nakrmit, nechám vnadění až na čtvrtou hodinu. Obvykle pak první záběry mívám až kolem šesté, ale i později. Jestliže vnadíte jen pár kuličkami boilie, nemusíte to dělat s takovým předstihem.

Prostě nahoďte nebo vyvezte udici a navnaďte do jejího okolí hrst až dvě boilie. Při tomto způsobu lze záběrů dosáhnout okamžitě. Stejně postupuji při dokrmování během dne. Už žádné silné dávky, ale spíš lehké doplňování. Při nahazování vnadicí tyčí to může mít pravidelný rytmus, třeba každé tři čtyři hodiny, při vyvážení vždy s novým převozem udice.

Pokud jedete na ryby jen na den nebo na víkend, chce to něco, co působí okamžitě. Na rychlejší chytání se mi osvědčil například Robin fish Tuňák&Ančovička, který nás příjemně překvapil na mnoha revírech počtem záběrů i velikostí ryb. Výborný je i eXpress Oliheň.

V létě obvykle chytám s jednou nebo dvěma nástrahami na dně, ale jsou revíry, kde je lepší nastražení na panáčka. Samotné plovoucí boilie v tuto dobu až tolik nechytám. A když už, tak výš ve sloupci na tzv. zig rig. Jestliže jsem pro lovy na jaře doporučoval dipy a obalovací těsta, o prázdninách, kdy je aktivita bílých ryb na vrcholu, mnohdy chytám bez těchto atraktorů.

boilies
foto: Michal Kučera

Naopak, někdy spíš boilie ještě nechám vymáčet, aby bylo méně nápadné. Jde ale vždy o to, čeho chcete dosáhnout. Pokud velkých ryb, postupujte jako já, pokud hodně záběrů, pak jsou dip, Fluo slime, obalovací těsto a další zvýrazňovače nástrahy žádoucí.

Častokrát je nutné jako nástrahu použít velmi tvrdé boilie. Ideální k tomu jsou nástrahy vysušené v mořské soli. Jsou pevné, přitom krásně voní, jako by byly čerstvé.

Velikost háčku

S velikostí háčku si v plné sezoně hlavu nelámu. Nejčastěji používám č. 4 ze silnějšího drátu, jaký má například Heavy Carp. Ale v záloze mám připravené i dvojky do obtížných podmínek. Šestku dávám jen k menším 14–16mm nástrahám, které jsou nezbytné, pokud potřebuji nahodit na velkou vzdálenost.

nástraha
foto: Michal Kučera

Délku vlasového přívěsu nechávám delší. Eliminuji tím nechtěné zaseknutí malých ryb, kterým by se jinak nástraha do tlamy vůbec nevešla. Často totiž chytám na 24mm tvrdé boilie, eventuálně 2x 24mm, někdy dokonce 30mm a k tomu 18mm pop up. To vše obalím do játrového Ultra liver těsta a nechám zaschnout.

Letní lovy jsou především o tom, abyste si užili pobyt u vody. Pokud se přitom kolem vás procházejí opálené spoře oděné slečny a zdroj chlazeného moku je na dosah, může být rybolov příjemný i tehdy, když ryby tolik neberou. Pokud navíc přesvědčíte i ty šupinaté tvory, aby pohnuly vaším indikátorem, může to být skvělá dovolená se vším všudy.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled