Jak nastavit echolot? V Norsku si často pronajímáme loď s echolotem, který jde z ruky do ruky a pak se často stává, že ukazuje velmi nepřesně nebo vůbec nefunguje. Poradíte něco?

Odpovídá: Michal Simčo, foto: repro www.echolotprofis.de

Právě v Norsku jsem se setkal s rybáři, kteří mě požádali, abych jim správně nastavil echolot, protože jim nic neukazuje. Přitom stačí jen obyčejný selský rozum. Echolot, to jsou dvě věci… Sonda a přijímač (obrazovka).

První, co zkontroluji, je sonda. Mezi nejčastější problémy patří, že sonda nemá správný úhel 90 stupňů nebo je znečištěná řasou, někdy také mořským korálem.

Když je vše v pořádku, přistoupím k přijímači a kontroluji nastavení frekvence 200 Hz, což je úzký paprsek vhodný na moře a pro lov ve velkých hloubkách. Dále vypnu symboly ryb a nechám zobrazovat jen hejna.

V neposlední řadě přepněte režim na slanou vodu, která je mnohem hustší než sladká a obsahuje i více nečistot ve sloupci, které potřebujete odfiltrovat. Třeba plankton, bubliny, medúzy atd.  Nejdůležitější vychytávkou však je vypnout simulaci!