Cejn je často opomíjenou rybou. Mnozí rybáři ho nemají rádi, protože se vyskytuje na stejných místech jako kapři. Místo vytoužených kaprů chytají občas rybáři právě cejny. Pravda však je, že velkých cejnů rychle ubývá a úlovek přes půl metru, který byl dříve normální, je dnes vzácností.
Text: Josef Jehlička
Tuto rybu najdeme hlavně v klidnější, pomalu táhnoucí vodě, v místech s bahnitým či písčitým dnem, v hloubce okolo dvou až tří metrů. Zdržuje se v početných hejnech a lze jej lovit už od půli března přes celé léto.
Pozor, nejlépe za chladnějších, podmračených dnů. Lehce přikalená voda není na závadu, zvýšený a zrychlený průtok však není pro lov cejnů to pravé ořechové. Cejnům budeme nabízet vždy menší sousta, ať už to budou bílí či kostní červi, kukly, larvy chrostíků, patentky, nitěnky, menší žížaly, hnojáčci, kuličky těsta, pečiva nebo kolínka.
Ze seriálu Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou |
Lín obecný |
Ostroretka stěhovavá |
Úhoř říční |
Vždy používáme jemné náčiní a jemné háčky. Záběr se nejčastěji projeví jako povolení vlasce, kdy ryba sebere nástrahu ze dna a většinou s ní nikam nepospíchá. Náčiní proto musí být sestaveno tak, aby signalizovalo jak napnutí, tak i uvolnění vlasce. Velmi dobrou volbou pro lov na krátkou a střední vzdálenost jsou feederové pruty. Využijeme i menší krmítka a nejjemnější špičky.
Nejlepší čas k lovu cejnů je květen a červen. Červenec bývá slabší a od srpna do poloviny října je opět naděje na úlovek velká, hlavně za dnů s jihozápadním větrem a ustáleným, spíš vyšším tlakem vzduchu.
Diskuze k článku (0)