Ryby můžeme hledat u přítoku a přímo v přítocích za různých podmínek. V minulých článcích jsme se navili o tom, že na tyto místa ryby najíždí při povodních, ale také na jaře za teplejší vodou. Dnes se podíváme na dobu, kdy se ryby třou.
text: Milan Tychler
Dalším časem, kdy se ryby zdržují ve velkém u přítoků, je doba tření. V menších přítocích se ryby často třou, ale před tím, než do přítoku opravdu vytáhnou, tak se poblíž něho houfují. Spolu s rybami připravenými ke tření je tu samozřejmě i spousta jiných ryb čekajících na to, aby si mohly jikrami nacpat svá břicha.
V tuto dobu zde hodně ryb podseknete a také budete mít mnoho falešných záběrů, jak se ryby neustále dotýkají vašeho napnutého vlasce. Lépe než na těžko či feederem je chytat na plavanou. Chytat tak budete jen ty ryby, které se skutečně zajímají o nástrahu. Podseknutých bude jen minimum.
A co dravci?
Ovšem nejen kaprovité ryby vyhledávají místa, kde se menší tok vlévá do většího. Obvyklé je, že se v tomto místě najde i mnoho drobných rybek a za nimi se samozřejmě stahují také dravci. Snad na každém soutoku má své místo nějaká štika.
Když ji chytíte, její místo brzy obsadí jiná. Na větších vodách najdete na soutocích také candáty, boleny a sumce. Přes den o sobě tyto ryby nedávají vědět, ale brzy ráno a se soumrakem se vydávají na lov. Pak můžete sledovat, jak malé rybky létají v divokém úprku na všechny strany.
Boleni své hony pořádají za bílého dne, třeba i v pravé poledne. Soutok je tedy vhodným místem nejen pro lov na položenou, plavanou a feeder, ale i přívlač. Skvělý je tu lov s menšími rybkami. To se můžete dočkat slušného okouna nebo pořádného tlouště. Překvapit může i úhoř.
Místa nad či pod soutokem jsou také výborná. Někomu to tak sice nepřipadá, osobně jim však v některých případech věřím snad nejvíce. Především tam, kde je trochu větší hloubka a silnější proud. Právě zde se zdržují ty největší ryby během dne a přímo na soutok, zvláště pokud je mělký, vyjíždějí až v noci. Ve větší hloubce se prostě cítí jistěji a potravy je tu také dost. Ne u všech přítoků ale takové místo najdete.
Velmi dobré bývají i naprosto obyčejné hluboké tahy pod soutokem. Rybáře, lovící klasicky na položenou anebo se splávkem, však místa pod přítokem příliš nelákají, neboť způsob jejich lovu zde může být problematický. Pro feeder jsou to však místa přímo ideální. Chytám tam i za cenu, že musím použít mnohem silnější náčiní. Ale očekávám vzrostlé candáty, parmy a taky kapry, tak co…
Níže po proudu v poněkud klidnější a mnohdy i mělčí vodě pak můžete narazit na pěkné ostroretky. Ty mají raději mělčí tahy s tvrdým dnem, na kterém nacházejí dostatek potravy. Členité dno s měnícím se proudem moc nemilují. Pravidelný tah jim naprosto vyhovuje.
Nejběžnější ryba
Rybou soutoků je tloušť. Toho můžete chytit na jakémkoli místě. Na mělčině, v hloubce, v proudu… Je chytrý. Ví, kde hledat potravu.
Okolo přítoků se dá ale chytit prakticky cokoli. Záleží jen na typu vody, hloubkových poměrech, obsádce vody a vašem štěstí. Možná bude místo přímo u přítoku obsazené, ale poblíž jistě nějaké to vhodné místo najdete a nemusíte lovit právě uprostřed řeky, abyste něco chytili.
Velmi zajímavá jsou především místa v těsné blízkosti břehů. Budete-li vnadit, nemusíte příliš. Stačí jen trochu povzbudit rybí chuť. Trocha vnadicí směsi s několika kousky hrubších soust v podobě sekaných rousnic, masných červů s několika málo peletami je všechno, co potřebujete. A jsou dny, kdy se obejdete i bez krmení, neboť jsou zde ryby nahuštěny jedna vedle druhé.
Přítoky jsou místa, kde se dá lovit celoročně, pokud to hloubkové poměry dovolují. Jen těžko si dovedu představit na řece vhodnější místo pro lov. Nezavrhujte mělká místa! Především v létě se večer mnohé ryby odvažují i do úplných mělčin tak, že jim hřbety čouhají z vody. Zkuste se k nim někdy potichu přiblížit. Uvidíte, jak to tam v noci žije… Ve dne ne, ale v noci o to víc. Jako někde na mejdanu.
Diskuze k článku (0)