Je známé, že nejlepší doba na kapry je brzy na jaře a na podzim. Bude to pravděpodobně teplotou vody. Ptám se, jaká by měla být ideální teplota na podzim na přelomu září a října? Dále chci zakrmovat místo u potopeného stromu o rozměrech asi 5×5 m a pokládat montáž těsně k překážce. Je vhodné takto zakrmovat a chytat kapry?

Odpovídá: Karel Nikl

Máte pravdu, rybářsky nejvíce produktivní období roku jsou jaro a podzim. Jarní ohřívající se voda je po dlouhé zimě pro kapry impulzem ke krmení, stejně jako klesající teplota vody koncem léta, po celý podzim a někdy až do zámrzu hladiny.

Je těžké napsat přesnou teplotu vody, při které ryby na podzim začínají žrát ve velkém. Liší se to nejen typem vody, ale také rok od roku. Poměrně dobrým orientačním údajem může být teplota v hodnotě 12 až 15 stupňů. Není důležité, co ukazuje kalendář, ale co se ve skutečnosti odehrává venku u vody.

Krmení

K vašemu druhému dotazu ohledně taktiky krmení v blízkosti vyvráceného stromu… V takovém případě je v první řadě třeba zvážit, jestli existuje reálná možnost velkou a tudíž silnou rybu z takového místa vůbec dostat.

Je sice hezké, že takové místo je často co do počtu záběrů nadprůměrně produktivní, ale pokud nejste schopen ryby bezpečně zdolat a vytáhnout, nemá takový rybolov smysl. Pokládat montáž přímo do větví (nebo těsně vedle) je riskantní a technicky opravdu náročné. Pokud nejste opravdu zkušený rybář a přesně nevíte, co děláte, je lepší rozkmit místo opodál od stromu a na rybu si počkat sice o něco déle, zato ji bezpečně dovést do podběráku.

Situaci musíte hodnotit především střízlivě. Pokud si nejste jistý, že svým snažením nebudete pouze „pohřbívat“ jednu utrženou rybu za druhou, raději změňte plán. V případě vaší jistoty, že kapra z takového místa bezpečně zdoláte, rozházejte návnadu kolem stromu a nástrahu položte až ke konci (koruně) stromu do nejhlubšího místa. Tak nejpravděpodobněji kapra udržíte mimo strom. V každém případě mějte k dispozici člun a v něm vyprošťovací kotvičku pro poslední pokus zachránit rybu uváznutou ve větvích.

Když se vám někdy nějaký rybář bude chlubit nádhernou rybařinou v podobě pěti záběrů, ale ani jediného dotaženého do konce, takového rybáře pošlete rezolutně k šípku s tím, že je vrahem kaprů. A ať si to doma dá za rámeček. Při extrémním rybolovu by lidé měli být rozvážní a opatrní.

Napsat komentář