Odpovídá: Karel Nikl
Jsem moc rád, když slyším, že kapraři při zavážení používají bezpečnostní závěsky (snag clip). Když se rybáři při zdolávání kapr utrhne i s kusem vlasce, právě díky bezpečnostní závěsce má ryba šanci se utrženého vlasce zakrátko zbavit. V tlamě jí pak zůstane pouze pár centimetrů dlouhá koncová montáž a s tou se kapr už do nějaké smrtící překážky nezamotá a uhynutí mu nehrozí.
Způsobů připevnění kamene k bezpečným závěskám snag clips je několik. Upřednostňuji však jeden způsob, perfektně si mi osvědčil. Základem je klasická elektrikářská stahovací páska, na kterou navléknete očko z vlasce o síle alespoň 0,50 mm a následně vše připevníte na kámen.
Po záběru a následném výpadu se ramínko snag clipu otevře a kámen z klipu odpadne. Tuto montáž používám od doby, kdy se snag clipy na našem trhu objevily a ještě jsem nezaznamenal jediný problém s vypnutím kamene při záběru.
Ano, tento systém funguje spolehlivě (tj. kámen odpadne) po záběru ryby.
Ale pokud z různých důvodů potřebujete montáž stáhnout aniž by ryba zabrala, budete montáž většinou stahovat i se stále zavěšeným kamenem, což při delších zavážkách a váze kamene kolem 200 g nezřídka způsobí vázku. Po položení montáže na dno a následném napínání vlasce se totiž upínací vlasec většinou dostane do ztužené části snag clipu. Začnete-li tedy montáž v tomto stavu stahovat, tak kámen neodpadne, ode dna zvedá jen těžce a tím pádem je velká pravděpodobnost že někde uvázne.
Proto raději k upevnění kamene k závěsce používám gumičku (čím menší průměr, tím lepší). S oblibou používám nastříhané gumičky z duše kola ale nesmí být nastříhány příliš natenko, protože pak jsou lehce stažitelné a kámen může odpadnout už při pokládání montáže na lovné místo nebo při napínání sestavy. Gumičky stříhám na šířku cca 3mm – to pak dobře „sedí“ na kameni a nejsou příliš pružné. Ale při vázce se gumička natáhne a kámen vypadne, aniž by se ramínko snag clipu otevřelo.