Jak správně připevnit kámen k bezpečnostní závěsce snag clip, aby při záběru kapra odpadl… Občas se totiž stává, že kámen při záseku neodpadne, zvláště tehdy, když je připevněný pomocí obratlíku a duše apod.

Odpovídá: Karel Nikl

Jsem moc rád, když slyším, že kapraři při zavážení používají bezpečnostní závěsky (snag clip). Když se rybáři při zdolávání kapr utrhne i s kusem vlasce, právě díky bezpečnostní závěsce má ryba šanci se utrženého vlasce zakrátko zbavit. V tlamě jí pak zůstane pouze pár centimetrů dlouhá koncová montáž a s tou se kapr už do nějaké smrtící překážky nezamotá a uhynutí mu nehrozí.

Způsobů připevnění kamene k bezpečným závěskám snag clips je několik. Upřednostňuji však jeden způsob, perfektně si mi osvědčil. Základem je klasická elektrikářská stahovací páska, na kterou navléknete očko z vlasce o síle alespoň 0,50 mm a následně vše připevníte na kámen.

Po záběru a následném výpadu se ramínko snag clipu otevře a kámen z klipu odpadne. Tuto montáž používám od doby, kdy se snag clipy na našem trhu objevily a ještě jsem nezaznamenal jediný problém s vypnutím kamene při záběru.