Jaká boilie jsou nejvhodnější při brzkém jarním chytání, třeba těsně po tání ledu?

Odpovídá: Karel Nikl, foto: autor

Z rybářů, kteří chytají kapry v zimně nebo brzy na jaře, mám velkou radost. Kapraři postupně poznávají, že mýtus o zimním spánku kaprů není až tak pravdivý. Boilie používejte menších průměrů, asi 10 mm, nejvíce 18 mm.

Vyplatí se zkoušet i plovoucí boilie o stejné velikosti. Příchuť kuliček se ale přesně určit nedá. Zde záleží na zkoušení formou pokus – omyl – úspěch. Říká se, že v zimě kapři preferují sladké boilie, ale poslední dobou se stejně úspěšně kapři v zimě chytají i na masové příchutě.

Důležitější než příchuť je složení mixu boilie. Směs na zimní chytání se dá ovlivnit zásadně. Jde o to, aby boilie bylo hodně aktivní i ve studené vodě. Každá firma, která distribuuje nebo vyrábí boilie, by nám měla s boilie na zimní lov kaprů dobře poradit. Je chybou některých ortodoxních kaprařů, že používají jen boilie.

Nebojte se po tání ledu použít pár zrnek měkké kukuřice (bonduelku) nebo některou živočišnou nástrahu, jako jsou kupříkladu červi na maggot clipu nebo rousnice navlečená na dlouhém boilie vlasu. Skvělou vychytávkou pro studené vody (ale i pro celý rok) je obalové těsto na boilie, které je mnohem aktivnější než uvařená kulička. Těsto se ve vodě rozpouští po dobu několika hodin a do okolí nástrahy uvolňuje intenzivní pachovou stopu. Těsto je prostě skvělým pomocníkem na lov ve studené vodě.

Napsat komentář