Místní úřady v Kalifornii se chystají převézt k pobřeží přes 16 milionů mladých lososů ze čtyř líhní v Centrálním údolí ve střední části státu. Kvůli extrémnímu suchu totiž bude voda v řekách, kterými ryby obvykle migrují, příliš teplá. Říční hladina navíc dosáhne historického minima.

text: Marek Kožušník

Rozsáhlá operace má zajistit „nejvyšší stupeň přežití mladých lososů na jejich nebezpečné pouti k Tichému oceánu“. Lososy převeze 146 nákladních aut do pobřežních oblastí kolem zátok San Pablo, San Francisco, Half Moon a Monterey.

„Převážení mladých lososů po silnici na vypouštěcí místa níže po proudu se ukázalo jako jedna z nejlepších možností, jak v době sucha zvýšit míru jejich přežití na cestě k oceánu ,“ uvedl Jason Julienne, který dohlíží na líhně ryb v části Kalifornie.

Předseda kalifornské asociace pro lososy John McManus uvedl pro list Chronicle, že si iniciativy pro záchranu lososa váží. Zároveň ale podotkl, že vedení státu i federální vodohospodáři umožňují, aby byla velká část vody odváděná z řek a potoků k zavlažování polí. Právě to podle něj představuje zásadní problém.

Kalifornie nyní zažívá druhý rok sucha poté, co v zimě spadlo nebývale málo srážek. Podle kalifornských vodohospodářů jde o čtvrtý nejsušší rok v záznamech.