V nedávné diskusi po publikování jednoho z našich článků vyplynula zajímavá věc. Někteří rybáři schvalovali střílení a následné týrání kaprů na lodi, přitom českým internetem stále častěji zaznívají zprávy o nutnosti používání podložek.
Text: David Štrunc, Foto: Pixabay
Jaká je cena života? A je jeho hodnota opravdu závislá na druhu a velikosti ryby? Nikdo se nepozastaví nad tím, použít malou plotičku jako nástražní rybku, ale co když někdo zabije a vyudí 80 cm dlouhého kapra?
Mělo by být přemnožení druhu důvodem k neetickému chování? Jak to, že s velkými kapry se někteří rybáři mazlí a jsou agresivní, jakmile se někdo zmíní o tom, že si rybu odnese domů, ale po vylovení několikátého cejnka malého ho nemilosrdně kopnou do vody?
Máte pocit, že přeháním? Ano, svým způsobem máte určitě pravdu, nicméně část pravdy na tom je. Zamysleme se občas nad tím, že život je opravdu jen ŽIVOT a je to to jediné, co každý živočich má. Ať je přemnožený nebo ohrožený.
Neberte to prosím jako nabádání k tomu zabíjet kapry nebo nedej bože pstruhy a lipany. Spíš se zamysleme nad tím, že i když je nějaký druh přemnožený (ať u nás či v cizině), pořád je to živý tvor a zaslouží si slušnou a důstojnou smrt.

K příspěvku zabývajícím se střílení kaprů se spousta lidí vyjádřila, že je to v pořádku, protože je na dané lokalitě přemnožený. Ano, myslím si, že v některých státech a hlavně v moři je použití luku či harpuny dobré. Proč? Takový rybář si přesně vybere rybu, kterou chce ulovit, uloví ji a zabije. Má večeři a další ryby už neloví. Pokud lovíme na prut, vytáhneme spoustu malých ryb, které se občas špatně píchnou a i když se hodně snažíme, téměř vždy některé uhynou.
Pokud se tedy vrátíme k tomu, že každému živočichovi jde především o zachování svého života, pak je vlastně harpuna šetrnější. Nicméně na daném videu je vidět, že kapry nikdo po vylovení neusmrtil a nechali je jen pomalu umírat v lodi. Zde vidím největší problém.
Dotklo se vás toto téma? Máte na něj odlišný názor? Napište nám ho do komentáře!