Vyplnit úlovkový lístek je třeba po každé sezoně. To znamená vyplnit spoustu kolonek a nezamotat se při tom do spousty čísel. K tomu všemu je ještě třeba neudělat chybu v počtech. Přinášíme vám jednoduchý návod jak na to.

Text: redakce, foto: autor

Vyplňování povolenky před odevzdáním může některé rybáře děsit. Naštěstí je úlovkový lístek dělaný tak, aby bylo jeho vyplnění co nejjednodušší.

Postup:

1)
Vypíšeme si všechny revíry, na kterých jsme v letošním roce lovili. Celý lístek je dělaný tak, že si jej můžete přehnout a revíry v klidu opisovat. Každý revír zde zapisujeme pouze jednou. Výjimka může nastat v případě, že jsme lovili na několika podrevírech jednoho revíru. V tom případně musíme vypsat všechny podrevíry.

2)
V soupisu revírů nebo na internetu si najdeme názvy všech revírů, na kterých jsme loni lovili. U většiny revírů stačí zadat číslo do webového vyhledávače a název vám vyskočí pod prvním odkazem.

3)
Teď už přichází samotné počítání. Pokud jste si ponechali jen pár ryb, máte nesporně méně práce. Ti z vás, kteří si ryb ponechali víc, nemusí zoufat. Budeme postupovat podle revírů. Vezmeme první revír a spočítáme počet kaprů, které jsme na něm ulovili.

Počet zapíšeme do kolonky která je označena ks. Sečteme jejich váhu a také ji zapíšeme. Potom spočítáme počet línů, cejnů, atd. Na závěr sečteme u každého revíru počet docházek.

4)
Když máme vyplněné všechny revíry, sečteme počet kusů a hmotnost jednotlivých druhů. Výsledek zapíšeme do kolonky pod každým druhem.

5)
Teď sečteme počet ryb a jejich hmotnost za jednotlivé revíry. Díky tomu máme kontrolu při konečném sčítání. Hodnoty zapíšeme do kolonek vedle počtu docházek.

Ryby ze všech revírů sečteme a zapíšeme je včetně celkové váhy do kolonek v pravém dolním rohu. Pokud si nejsme jistí výsledkem, můžeme sečíst všechny hodnoty zapsané pod jednotlivými druhy. Výsledek musí být stejný.

6)
Na závěr už jen proškrtáme přebývající políčka a máme hotovo. Povolenku do 15. ledna odevzdáme tomu, kdo ji vydal (ve většině případů naše MO), pořídíme si novou a hurá opět na ryby!

Ať vám berou i v roce 2021!