Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 10 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Jak lovit sumce s vábničkou na Ebru (2)

strunc 16. prosince 2020 0 komentářů

Zahraničí

V minulém díle jsem si řekli, že nejvhodnější období pro vábení je v teplých letních měsících. Jako nástrahu používáme žížaly, kalamáry nebo celé ryby. Dnes se podíváme, kde sumce vábit.

Text: Martin Mikoláš, foto: autor

Lov s vábničkou na Ebru má také svá specifika. Lov na nádrži Mequinenza je pochopitelně od lovu u přehrady Riba Roja dost odlišný – liší se i v průběhu roku. Zatímco začátkem „vábící“ sezony lze na větší exempláře sumců narazit prakticky kdekoliv na ploše obou nádrží, s postupující sezonou se zvláště velké kusy stěhují do „peletových“ lovišť, takže musíte za sumci tam.

REKLAMA

Od jízlivých domorodců sice občas zaslechnu poznámku, že si tam rovnou můžeme sednout na břeh a chytat na pelety, ale když s těmito slovy nemám problém, tak se nic neděje… Ulovení velké ryby, z níž neteče proudem kaše natrávených pelet, sice udělá člověku větší radost, ale je to vlastně, koneckonců, jedno.

Na horní nádrži začínají „peletová“ loviště někde okolo kempu Lake Caspe. V létě tam máte jistotu množství záběrů, nebo můžete zkusit lokalitu od ostrova Magdalena (hradu). Směrem dolů se tam už na pelety nechytá a je to tam možná i trochu hezčí.

REKLAMA

Na přehradě Riba Roja lze někdy do června chytat prakticky kdekoli, což ostatně platí i pro ostatní nádrže. A než začne sezona pelet, je skoro jedno, kde budete lovit. Na jiných místech je to pak v tomto období spíše o sumčích dorostencích.

Ptejte se!

Vždy se vyplatí konzultace s pracovníky kempu i ostatními rybáři. Celkem pravidelně se stává, že sumci preferují jednu konkrétní hloubku a jinou buď zcela ignorují, nebo tam nejsou aktivní. Zrovna včera se mi stalo, že sumci na horní nádrži kousek od hráze byli aktivní pouze v hloubkách 10 – 13 m! Nikde jinde! Ryby jsme sice objevili, ale k záběru je nepřiměli.

Zapeklitý oříšek

Vždy se nabízí otázka, jestli lovit ve dne, nebo v noci… Horní nádrž je specifická v tom, že chytit zde sumce na vábničku lze skoro celý den (úspěchy nepřináší vlastně jen období mezi jednou hodinou ranní a svítáním). Jinak je to skoro jedno.

To lokalita Riba Roja je, jak už jsem psal, jiný šálek kávy! Sumec tu má své hodiny, těmi se také řídí a jinudy vlak nejede. Jednou je aktivní od svítání do deseti hodin, jindy je nejlepší čas mezi dvanáctou a třetí odpolední, jindy hodinu před a hodinu po soumraku.

Běžné je, že jedu z ryb a potkám odjíždějící partu rybářů, kteří se ptají jak to šlo. Konstatuji, že dobře, ale že sumci právě přestali žrát a začnou až v půl osmé. Nevěří mi, i když jim tvrdím, že nyní nemají šanci. Pak je potkám znovu a slyším, že jsem měl pravdu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled