V minulém díle jsem si řekli, že nejvhodnější období pro vábení je v teplých letních měsících. Jako nástrahu používáme žížaly, kalamáry nebo celé ryby. Dnes se podíváme, kde sumce vábit.
Text: Martin Mikoláš, foto: autor
Lov s vábničkou na Ebru má také svá specifika. Lov na nádrži Mequinenza je pochopitelně od lovu u přehrady Riba Roja dost odlišný – liší se i v průběhu roku. Zatímco začátkem „vábící“ sezony lze na větší exempláře sumců narazit prakticky kdekoliv na ploše obou nádrží, s postupující sezonou se zvláště velké kusy stěhují do „peletových“ lovišť, takže musíte za sumci tam.
Od jízlivých domorodců sice občas zaslechnu poznámku, že si tam rovnou můžeme sednout na břeh a chytat na pelety, ale když s těmito slovy nemám problém, tak se nic neděje… Ulovení velké ryby, z níž neteče proudem kaše natrávených pelet, sice udělá člověku větší radost, ale je to vlastně, koneckonců, jedno.
Na horní nádrži začínají „peletová“ loviště někde okolo kempu Lake Caspe. V létě tam máte jistotu množství záběrů, nebo můžete zkusit lokalitu od ostrova Magdalena (hradu). Směrem dolů se tam už na pelety nechytá a je to tam možná i trochu hezčí.
Na přehradě Riba Roja lze někdy do června chytat prakticky kdekoli, což ostatně platí i pro ostatní nádrže. A než začne sezona pelet, je skoro jedno, kde budete lovit. Na jiných místech je to pak v tomto období spíše o sumčích dorostencích.
Ptejte se!
Vždy se vyplatí konzultace s pracovníky kempu i ostatními rybáři. Celkem pravidelně se stává, že sumci preferují jednu konkrétní hloubku a jinou buď zcela ignorují, nebo tam nejsou aktivní. Zrovna včera se mi stalo, že sumci na horní nádrži kousek od hráze byli aktivní pouze v hloubkách 10 – 13 m! Nikde jinde! Ryby jsme sice objevili, ale k záběru je nepřiměli.
Zapeklitý oříšek
Vždy se nabízí otázka, jestli lovit ve dne, nebo v noci… Horní nádrž je specifická v tom, že chytit zde sumce na vábničku lze skoro celý den (úspěchy nepřináší vlastně jen období mezi jednou hodinou ranní a svítáním). Jinak je to skoro jedno.
To lokalita Riba Roja je, jak už jsem psal, jiný šálek kávy! Sumec tu má své hodiny, těmi se také řídí a jinudy vlak nejede. Jednou je aktivní od svítání do deseti hodin, jindy je nejlepší čas mezi dvanáctou a třetí odpolední, jindy hodinu před a hodinu po soumraku.
Běžné je, že jedu z ryb a potkám odjíždějící partu rybářů, kteří se ptají jak to šlo. Konstatuji, že dobře, ale že sumci právě přestali žrát a začnou až v půl osmé. Nevěří mi, i když jim tvrdím, že nyní nemají šanci. Pak je potkám znovu a slyším, že jsem měl pravdu.
Diskuze k článku (0)