Fotografie
Jaroslav okomentoval Obrazem: Vysaze...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Na severu Čech ...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Candáti jdou do...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Zahájení pstruh...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
včera

Jak lovit sumce s vábničkou na Ebru (1)

strunc 15. prosince 2020 0 komentářů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zahraničí

Témat na červencový lov mě napadlo víc, ale protože český rybář jede na Ebro především kvůli sumcům, nelze vynechat techniku lovu sumců pomocí vábničky. Nebudu se rozepisovat o tom, co vábnička je a jak sumce zvuk z ní dráždí. To většina rybářů slyšela mockrát, ale skutečně rozumně napsaný článek o vábničce jsem ještě nikde nečetl. Asi k tomu nebudu ten pravý, ale snad amatérům vše dostatečně vysvětlím a doufám, že se profíci nad mými řádky nebudou válet smíchy.

Text: Martin Mikoláš, foto: autor

Vábnička je asi nejtajuplnější technikou lovu sumců. Kupříkladu lov s peletami či bójkou lze podnikat i s minimem znalostí, ale vábnička chce zkušenosti i praxi. Nelze někam připlout a bouchat o vodu s tím, že se sumci zblázní a okamžitě přijedou. Tak to prostě není.

REKLAMA

Potřebujete znát prostředí, někde i zvyky tamních sumců a ani to leckde nestačí. A s vábničkou musíte umět zacházet! Pokud nevyloudíte kloudný zvuk, zapláčete. I když jsem se v některých článcích dočetl, že sumce lze na vábničku lovit celoročně (a psali to lidé, o jejichž kvalitách nepochybuji), nejspíše půjde pouze o konkrétní období a možná i lokalitu.

To je třeba si uvědomit. V dlouhodobém horizontu má vábení smysl jen při teplotách 15 až 18 °C a více! Při nižších teplotách sumce ode dna nezvednete. A když ano, tak půjde o jedince, jejichž aktivita bude minimální. Takže vábit sumce vábničkou na Ebru od půlky listopadu do konce dubna je ztráta času.

REKLAMA

Nástrahy

Rybičky, žížaly, kalamáry, umělé nástrahy… To je výčet jen několika málo možností, co dát při lovu s vábničkou na háček. Letos jsem na veletrhu Efftex s úsměvem sledoval snažení dvou známých rybářských firem, které jako horkou novinku prezentovaly umělou chobotnici pro sumce coby vynikající nástrahu pro lov s vábničkou a vertikální přívlačí.

Kolega má podobný nesmysl ve výbavě už deset let, ale zázraku se nedočkal ještě nikdy. Ano, použití umělé chobotnice nebo silikonového úhoře může za určitých okolností na nějaké „neprovábené“ vodě úspěch přinést, ale Ebra se to netýká. Pokud tedy nemáte nějaké přirozené nástrahy, o nichž teď budu psát, musíte lovit jinou technikou.

Vynikající kalamáry

Tato nástraha je použitelná pro každou techniku lovu… Jejich nevýhodou je problematičtější skladování. Někdo je občas nechá úmyslně zapařit, ale lepší jsou ty zcela čerstvé. I proto kupuji chlazené, nikoliv mražené.

Jejich nevýhodou je jejich nepohyblivost a stejně jako u žížal problém s obrovským množstvím malých ryb! Žížala i kalamár totiž mají jeden zásadní problém – ulovíte na ně opravdu velmi velké množství sumců, ale malých.

Balík patnácti žížal nebo veliká sépie byly neustálým terčem sumčích dorostenců, čerstvý kalamár na háčku sice vydrží, ale i tak to není dostatečně selektivní nástraha. Lov na žížaly málokdy přinese žádoucí výsledek v podobě opravdu velkého sumce a spotřeba množství nástrah je vysoká.

Přes plošný zákaz lovu na nástražní ryby se při touze po velkém sumci jejich použití na Ebru nevyhnete. Používáme plotice, perlíny a okouny. I přes výskyt jiných druhů jde o nejrozšířenější ryby a s jejich použitím šlápnout vedle snad ani nemůžete. Mnohokrát se mi stalo, že populární úhoř, jindy tak úspěšný, zůstával ve vodě bez povšimnutí a já vytahoval už několikátého sumce na okouna.

Jaká místa pro vábení vybrat, si povíme zítra.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled