Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
včera

Domácí výroba jigových háčků

strunc 24. března 2020 1 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

V menších prodejnách panuje strach, že kdyby obchodník nabral větší množství, mohlo by mu zboží zůstat ležet v regálech a tak třeba na podzim mnohdy raději ani nenakupuje. A rybář? Ten je zoufalý, že nemá na co napíchnout svého oblíbeného smačka nebo jinou gumovou nástrahu.

Na internetu je výběr nástrah sice dostačující, ale když člověk pošle objednávku, tak obyčejně dostane zprávu, že ta a ta jigová hlavička bude během čtrnácti dnů. To je dlouho. Nezbývá tedy, než se buď předzásobit, nebo se pustit do výroby jigových hlaviček sám. Pro kutila s frézkou na železo to není žádný problém.

REKLAMA

Hledal jsem v nabídkách internetových e-shopů a nakonec jsem uspěl. V rozpacích jsem čekal na to, jak forma bude vypadat a zda odlitky budou v odpovídající kvalitě. Objednal jsem i jigové háčky po 25 kusech v různých velikostech.

Milé překvapení

Zásilka dorazila během několika dnů. Byl jsem mile překvapen. Ve formě má rybář k dispozici hned pět různých gramáží, které zhruba odpovídají 5, 7, 10, 12 a 15 g. Délka ramínka háčku se dá různě kombinovat a tak s touto jednou formou si rybář může připravit velice slušný sortiment. Forma se dá pořídit za přijatelnou cenu a její provedení je profesionální.

REKLAMA

Vlastnit formu není vše

Je třeba sehnat olovo. Nakupuji ho ve sběrných surovinách. Obchodník si sice přihodí rabat, ale je z čeho vybírat. Olověným trubkám bych se doporučoval vyhnout. Při tavení obsahují hodně nečistot. Ideální je již přetavené olovo odlité do různých kvádrů. Olovo je měkké a tak na lití jigových hlaviček je dobré přidat trochu cínu. Olovo se dá poměrně rychle tavit pomocí propanbutanového hořáku nebo na vařiči. Osobně používám elektrickou pícku, kde olovo taví topná spirála. Chvilku to trvá, ale pak mohu pracovat dlouho a odliju mnoho odlitků.

Jigové hlavičky vyndávám z formy pomocí kleští a nechám je vychladnout. Teprve pak z nich pomocí kleští odštípnu přebytečný nálitek a místo začistím pilníkem.

Před samotným litím je třeba formu nahřát. Olovo lépe zatéká a i první odlitky jsou dokonalé. Když se nějaký odlitek nepovede, stačí ho chytit do kleští a kuličku ponořit na několik sekund do nataveného olova. V kleštích zůstane čistý háček, který lze znovu použít.  K očištění postačí mosazný či ocelový kartáč.

Kde koupit jigové háčky potřebné k výrobě?

Háček musí být dostatečně pevný. Když se vám po vázce ohne, už ho nenarovnávejte. Je to ale věc názoru. Háčky z tenkého drátu lépe pronikají do tkáně i při mírnějším záseku. Jejich pevnost je ale omezená. Setkal jsem se i s háčky, které byly zřejmě překalené a v ohybu se lámaly. Než vložíme háček do formy, je zapotřebí vyzkoušet jeho kvalitu. Nemusí platit, že jen drahé háčky jsou ty kvalitní. Na vyzkoušení je vhodné objednat menší sérii a teprve po odzkoušení kupovat větší množství. Budete-li šikovní, s prodejcem si dohodnete i množstevní slevu.

Pozor na chyby!

Pozor na výpary při tavení! Při odlévání nepijte, nejezte, nekuřte a používejte ochranné rukavice i brýle. Na odlitky nesahejte těsně po vyjmutí z formy. Popáleniny se hojí špatně.

Existuje i druhá varianta… Podařilo se mi sehnat sadu velkých broků s gramáží od 1 do 2,8 g, které nebyly s výsekem pro vlasec, ale s drážkou do půlky broku. Na vlasci i po zmáčknutí kleštěmi moc dobře nedržely, ale na výrobu jigů se hodily velice dobře. Zářez má ideální šířku a háček jde do drážky vložit nádherně. Stačí si vybrat brok patřičné velikosti, háček nasunout do drážky a plochými kleštěmi s hladkými čelistmi zamáčknout háček do olova. Měl jsem obavu, jestli se broky nebudou uvolňovat, ale drží senzačně.

Tento postup jde dělat i s obyčejnými broky, jen je třeba zářez více roztáhnout a ramínko háčku přidržet v zářezu silněji. Pro jistotu jsem přidával i kapku vteřinového lepidla. Některé broky držely dobře.

Kdo si chce jigové hlavičky vylepšit, ten může olovo obarvit. Třeba lihovým fixem. Po namáčknutí broku vzniknou na kuličce dvě plošky velikosti očí. Sežeňte si odstřižky ze samolepicí holografické folie, nebo si kupte 10cm pruh. Máte ho za pár kaček a vydrží vám léta. Pomocí vteřinového lepidla nalepte kousíčky fólie na plošky a máte jig, který má nádherně dráždivé holografické oči. Ztráta takového jigu zamrzí, ale tomu se nedá zabránit. Kdo chce chytat, ten musí s jigem ke dnu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. nikde taku formu nemozem najst .mozte poslat link na tuto formu

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled