Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Ryba s kaparovo...
před 18 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Fotogalerie: Úk...
před 18 hod
Fotografie
Jiří okomentoval Jak na líny...
včera
Fotografie
Jiří okomentoval Jaké boilie zvo...
včera

Bratrstvo noci

strunc 30. srpna 2019 2 komentářů

Poznávání

Text: Jan Stluka, foto: autor, Ivo Novák, David Štrunc

Přidejte se k nám! Všechna doporučení jsou jakýmsi mixem vybraným z mnoha úspěchů i nezdarů pětice fanatiků, kteří tráví většinu letních nocí na březích řek a nádrží s přívlačovým prutem v ruce.  

Kam, s čím, nač a proč

Na řece jsou skvělá místa pod jezy. Neznám lepší a úspěšnější. Čím blíže se dostanete k bouřícím peřejím, tím lépe. Dokonce si dovolím tvrdit, že platí úměra – čím vyšší teplota vzduchu, tím více záběrů v těsném okolí bílé bublající vody.

REKLAMA

Na rybníku či jezeře hledejte mělčiny nejlépe s pískovým, kamenitým dnem. Větve, kořeny, či jiné závady na místě lovu jsou jen ku prospěchu. Alfou i omegou těchto nočních lovů je uzpůsobení vybavení a nástrah obtížným podmínkám.

Tři nejdůležitější propriety jsou čelovka, vhodná pletenka a nástrahy. Čelovka musí být hlavně spolehlivá, jednoduchá, vybavená diodami. Nejrůznější blikátka, ukazovátka a jiné výstřelky vám budou u vody spíše na obtíž než k užitku.

REKLAMA

Pletenku na cívku utáhněte

Druhá nutnost je natočení kulaté nenasákavé pletenky na váš naviják. Pokud sáhnete po levnějších variantách šňůr, budete stále rozmotávat smyčky a uzlíky. I samotné ukládání těchto placek na cívku připomíná všechno jiné než kónus či rovinu. Při prvním natáčení pletenky ji opravdu pořádně přivažte a utáhněte na cívku. Pokud tento úkon ošidíte, může se vám stát, že v nejméně vhodnou chvíli se celý návin bude protáčet a jediná možnost, jak tuto situaci vyřešit, je vytáhnout rybu rukou či od vody couvat.

I sebelepší vlákno se po nějakém čase začne odírat a třepit. Nejlepším řešením je používat jako poslední dva metry udice silný monofil. Ten však po několika hodinách mělčinových lovů připomíná spíše struhadlo a je nutné ho vyměnit. Všechny uzly dotahujte za mokra. Můžete použít také vlasec, ale jeho průtažnost ztěžuje záseky a kontakt s nástrahou není ani z poloviny tak přesný a citlivý jako u neprůtažných pletenek.

Poslední a možná nejdůležitější věcí jsou nástrahy. Naprostou jedničkou jsou mělce potápivé, nejlépe plavoucí wobblery s agresivním chodem. I tady se vyplatí nešetřit. Odolnost laku, trojháčku i samotných nořítek  projde každý večer těžkou zkouškou v podobně nárazů do kamenů a větví. Dříve jsem používal i twistery a kopyta, ale jejich účinnost v porovnání s balzovými nástrahami byla směšná, což se ale nedalo říci o jejich ztrátovosti.

Wobblery přitahujte pomalu

Všechny věci, které se mohou rozsypat, nechte raději doma. K noční vodě si neberte ani pomůcky, na jejichž obsluhu potřebujete obě ruce. To samé platí i o nespolehlivých navijácích, příliš slabých háčcích, rozvírajících se karabinách… Není ani nutné k vodě brát příliš druhů a barevných variant umělých šidítek.

Podstatně důležitější je jejich oživování. Devadesát procent útoků ze strany candátů, tloušťů a sumců přichází, když se wobbler jen líně kolíbá těsně pod hladinou. Určitě si říkáte, jak se může líně kolíbat, když má mít agresivních chod.

Právě jedině balzové nástrahy s agresivním chodem lze přitahovat velmi pomalu při zachování alespoň minimálního pohybu nástrahy. Podle mě i praktických zkušeností všech členů bratrstva si dravec číhající u dna musí být naprosto jistý úspěšností svého útoku. Prostě potřebuje čas se na potravu zaměřit a myslím, že ji i chvilku stínuje, než ji atakuje.

V noci neberou jen okouni a pstruzi

U bolenů můžete točit kličkou navijáku o stupínek či dva rychleji. Ano, čtete správně, boleni, a ne zrovna malí, berou v noci naprosto spolehlivě. Časem pro vás nebudou nijak raritním úlovkem. I štiky v kategoriích od „kudel“ po osmdesát čísel plus se v našich nočních úlovcích objevují poměrně často. Jediné, co jsem zatím v noci nechytil, jsou okouni a pstruzi.

Při toulkách nocí oceníte spolehlivého parťáka a mobilní telefon. Na škodu není ani obhlídka nočního loviště za denního světla. Příliš zarostlým místům a nestabilním svahům je lepší se vyhnout. Vím, o čem mluvím. Dvakrát se pode mnou utrhl podemletý břeh. Naštěstí jsem z toho vyvázl bez zlomenin, ale i tak na tyto nechtěné koupele hned tak nezapomenu.

Nečekejte na tmavé a bezměsíčné noci

K vodě choďte co nejčastěji. Chvilku jsem se pokoušel vést si statistiku úspěšnosti každého člena našeho bratrstva. Jenže kromě dvojnásobného účtu za telefon jsem nepřišel na žádný faktor, který by ovlivňoval úspěšnost lovů, než je prostá častost. Třikrát více vycházek se rovná třikrát větší šance na úlovek.

Zvedající se voda po přívalových deštích a náhlé změny počasí jsou ale jevy, které se snažím vždy využít. Vycházky za těchto trochu extrémních podmínek jsou většinou v sezoně nejúspěšnější. Čemu je ale lepší se vyhnout, je zbytečné svícení a přesuny na jiná místa, která jsou vždy spojená s hlukem. Setrvejte na jednom místě klidně až do konce povolené doby. Poměrně často se stává, že se úderem jedenácté změní nudná vycházka na lov snů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. ještě by chtělo napsat kde sehnat balzový woblery za normální cenu. Dneska to jsou jen polystyrenový nebo plastový s kuličkama 🙁

  2. To s vámi mohu jen souhlasit, 99 % wobblerů je dnes opravdu z plastu. Balsovými wobblery je známá jedna značka, věřím, že ji znáte i vy. Bohužel i přes poměrně vysoké ceny jsem na ni v poslední době slyšel jen ztíženosti. Prý se lámou lopatky a kvalita se o hodně zhoršila. Ale přesto pro Vás mám povzbuzující zprávu! V dohledné době chystáme seriál o tom, jak si balsový wobbler vyrobit doma a věřte, že to není tak složité, jak to vypadá!

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled