Na jednu stranu jde o jeden z historicky nejstarších způsobů lovu ryb. Na stranu druhou můžeme najít na Youtube spoustu videí, na kterých parta lovců střílí šípy z člunu na všechno, co se pod nimi pohne. Kde je hranice mezi humánním rybolovem a týráním?

text: Marek Kožušník

Bowfishing, tedy rybolov pomocí luku, je velmi populární hlavně v USA. Považují ho zde za ideální rodinnou zábavu. Důvodem je značné přemnožení některých druhů ryb, hlavně kaprů. Kapří maso navíc za velkou louží není tak oblíbené jako u nás. Člověk toho nemusí moc umět – lukostřelba je sice poměrně náročný sport, ovšem na ryby se střílí z malé vzdálenosti. S vhodným vybavením se v USA loví i trofejní ryby, a dokonce i aligátoři.

lov ryb lukem
Na trhu jsou různé variace na klasické rybářské navijáky, ať už k bowfishingu přímo určených, tak těch běžných rybářských, uchycených přes redukci. Foto: payszpz.ml

Bowfishing se dá provozovat s prakticky libovolným lukem při použití speciálního šípu s připevněnou šňůrou. Tyto speciální luky pro lov ryb mají i naviják, který často funguje na podobném principu jako muškařský: slouží jen jako zásobník šňůry. Při souboji s ulovenou rybou se musí člověk spolehnout na tahání šňůry pomocí vlastních rukou.

V České republice je lov ryb pomocí luku zakázaný!

  • Líbí se vám takový způsob rybolovu?
  • Považujete ho za humánní vůči rybám?
  • Chtěli byste si bowfishing v zahraničí vyzkoušet?
  • Už jste někdy takto lovili?