Ryba se skvělým zrakem, zabíjející kořist ocasem a až bájně opatrná. To jsou pravdy i nepravdy o bolenovi. Je skutečně těžké tohoto dravce ulovit nebo pouze volíme špatné metody lovu?

Text: David Štrunc

Bolena můžeme lovit mnoha rybolovnými technikami. Nejúčinnější jsou přívlač, muškaření a mlaskačka. Občas se podaří tohoto dravce ulovit i při lovu na mrtvou rybku, záběry jsou však náhodné a přichází zpravidla v noci.

bolen dravý
Foto: David Štrunc

Přívlač a muškaření jsou při lovu bolenů nejúspěšnější, nicméně vyžadují správné vedení nástrahy, což musí rybář nejprve natrénovat. Nejjednodušší je použít mlaskačku. Ptáte se, co to je? Pouze háček na vlasci, na který napíchneme rohlík a nahodíme. Rohlík nám zůstane plavat na hladině a my můžeme v klidu vyčkávat na záběr.

Záběry jsou krásně vidět. Velmi často se objeví hřbetní ploutev bolena, který záhy spolkne rohlík a odjíždí pryč. Scéna jako z Čelistí! Na nic nečekejte, bolen má velkou tlamu a rohlík spolkne cobydup. Po záseku se ryba snaží dostat do hloubky a co nejdál od vás. Poměrně rychle se však unaví, neočekávejte souboj jako s kaprem.

bolen dravý david štrunc
Foto: Eva Svobodová

O bolenovi koluje spousta mýtů, jako například to, že se snaží malé rybky omráčit pomocí svého ocasu. Ulovil jsem jich desítky a nikdy žádného za ocas. Z toho usuzuji, že bolen na rybky ocasem neútočí. Jeho opatrnost se ale mezi rybáři nepřehání –opravdu se jedná o rybu, která vidí velmi dobře. Ale všechno má svá omezení. Zkuste jít na lov bolenů v podvečer když zapadá slunce. Že je v ostrém světle špatně vidět? No právě! Ale o tom zase příště.