Úředníci v americké Georgii vydali nařízení, které přikazuje všem rybářům zabít rybu zvanou hadohlavec. Tato ryba pochází z Číny a je pro americké vody velkým nebezpečím.

Text: David Štrunc, foto: facebook.com

Počátkem října byl v soukromém rybníce v okrese Gwinnett severovýchodně od Atlanty uloven první hadohlavec.

Ryba má protáhlé tělo, dlouhou hřbetní ploutev a hlavu připomínající hada. Právě podle tvaru hlavy dostala své jméno. Žije v mělkých vodách, dokáže přežít i delší dobu na suchu a dýchat vzdušný kyslík. Pochází z Číny a v Americe může způsobit značné problémy, protože zde nemá přirozeného nepřítele. V současné době byla zjištěna již ve 14 státech Ameriky.

„Podnikáme nyní kroky, abychom zjistili, zda se tyto ryby rozšířily z tohoto vodního útvaru a doufáme, že se nerozšíří do okolních vod Gorgie, “ řekl Matt Thomas, vedoucí rybolovu divize DNR Wildlife Resources Division.

Northern snakehead are bad news. And for the first time, the invasive fish has been confirmed in Georgia waters. If…

Zveřejnil(a) Wildlife Resources Division – Georgia DNR dne Středa 9. října 2019

V rámci boje proti invazi zveřejnila divize přírodních zdrojů v Georgii oznámení na své facebookové stránce, na níž naléhá na rybáře, aby okamžitě zabili a zmrazili všechny hadohlavce, které uloví.

Nejspolehlivější způsob, jak rybu usmrtit, je odříznutí hlavy nebo zamrazení. Rybáři by si také měli poznamenat souřadnice, kde rybu ulovili, aby bylo možné kontrolovat její šíření.

Na Facebooku vedou místní rybáři diskuze o tom, jestli se dají tyto ryby vůbec jíst. I přes svůj neobvyklý zjev jsou prý velmi chutné a tvoří základ čínské kuchyně.