Když jsem drska většího viděl poprvé před téměř sedmi lety, říkal jsem si, jaké mám štěstí vidět jako jeden z mála rybářů na vlastní oči rybu, kterou jsem znal jen z obrázků a učebnic.
text: Michal Bien
Způsob lovu, ani nástrahu, na kterou jsem drska chytil, vám záměrně nenapíšu. Nepovažoval bych totiž za etické nabádat k lovu tak krásné a vzácné ryby. Mnozí z vás o drskovi možná slyšíte poprvé, a proto mi dovolte, abych vám tuto krásnou rybu představil.
Vůbec jsem nečekal, že se drsek větší v mém podběráku ještě někdy objeví. Přestože jsem od ostatních rybářů slyšel historky o tom, že se jim podařilo drska většího ulovit i na přívlač. Až do nedávna, kdy mi svatý Petr opět dopřál možnost se s ním setkat znovu.
Byl to pro mne velký osobní úspěch. Pořídil jsem s ním jen rychlou fotku a hned jsem ho vrátil zpět do svého živlu.
O pár týdnů později se mi podařilo ulovit další kusy, tentokrát na jiném úseku stejného toku. Stalo se tak při lovu candátů na filetku. Takže to vypadá, že se „noční rytíři“ vrací do našich vod a za sebe můžu říct, že z toho mám velkou radost; naše řeky budou mít opět o jeden rybí druh početnější.
Kriticky ohrožený druh
Drsek větší je noční ryba proudnatých kamenitých a písečných toků povodí Dunaje a Dněpru. Zbarvení hřbetu je žlutohnědé, na bocích má tmavé pruhy a skvrny. Tvar těla je nízký a dlouhý, dokonale přizpůsoben k životu na dně, po kterém se pohybuje díky zakrněnému plynovému měchýři jen poskoky a dokonce odrazem ploutvemi.
Způsobem života a potravou je podobný mníkovi. Živí se převážně různými larvami hmyzu, rybím plůdkem a jikrami. Dožívá se okolo 10 let a dorůstá běžně 30 centimetrů, ojediněle až 50 cm. U nás byl ale vždy vzácný a momentálně figuruje v Červené knize jako kriticky ohrožený druh. To je také důvod, proč jsem psal, je jeho cílený lov nežádoucí a rybářsky neetický.
Přesto se před prut někdy připlete. Ale v loňském roce to nebyl jediný chráněný druh, který neodolal mé nástraze. Byl jím mník jednovousý. Ale o tom zase až někdy příště.
Diskuze k článku (0)