Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
předevčírem
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny

Jarní chytání kaprů na řece

Marek iRybářství 29. května 2023 0 komentářů
kapr

foto: Tomáš Čermák

Praxe

Rád bych se s vámi stručně podělil o zkušenosti z jarního lovu kaprů na řece. V první řadě berte v potaz, že to jsou pouze mé poznatky a zkušenosti, které nemusejí fungovat na každé vodě.

text: Tomáš Čermák

Vždy je důležité se zaměřit na konkrétní typ vody. I ve chvíli, kdy se dvě lokality zdají být téměř totožné, nemusí zdánlivé „jistoty“ fungovat – co skvěle „klape“ na jednom úseku řeky, může být na jiném naprostým propadákem. Ať jde o nástrahy, loviště nebo taktiku. Na každý pád je jarní lov jedním z mých nejoblíbenějších v celém roce a zpravidla ho dělím na dvě části.

REKLAMA

Brzké jaro

Přechod ze zimy do jara je vždy ošemetný. Můžete nachytat své životní kapry, zažít neuvěřitelné rybářské hody (za předpokladu, že znáte revír, trefíte se do chuti kaprů a navíc správně odhadnete taktiku pro dané období), ale daleko pravděpodobnější bude, že půjdete domů bez záběru. Aktivita ryb není zdaleka ještě taková a teplota vody se pohybuje okolo 10 °C.

Jedná se o poměrně náročný lov, především kvůli lokalizaci ryb, které ještě nejsou rozjeté po celé řece. Ryby je velmi důležité lokalizovat a následně zjistit, v jaký čas se mají chuť krmit. Ve studeném období a ještě studenější vodě kapři nepřijímají potravu po celý den, ale pouze v určitou hodinu. Když tyto dva faktory rozluštíme, je lov mnohem jednoduší a často stačí vyrazit k vodě pouze na pár hodin.

REKLAMA

Pozdní jaro

Probíhající jaro v plném proudu – to je již jiná káva. Nese se v duchu probouzející se přírody, teplota vody rapidně stoupá a kapři se začínají plnit jikrami a mlíčím – ideální doba na chycení pořádné jikernačky před vytřením. Ryby jsou na vrcholu aktivity a krmí se podstatně déle, protože před nastávajícím období tření potřebují nabrat dostatek energie.

nástraha
Nástrahu zatraktivňuji PVA punčochou, která je naplněna voňavým Stick mixem, nebo malými peletkami. Foto: Tomáš Čermák

A to je právě naše chvíle! Pokud kapry najdete a budete jim pravidelně předkládat krmení, budou se ochotně znovu a znovu vracet. Období jara pravidelně končí s příchodem déletrvajícího teplého počasí. Jakmile teplota překročí správnou teplotu, kapři přestanou přijímat potravu a pustí se do milostných hrátek.

Podle čeho vybírat místo?

Velmi rád hledám kapry v popadaných stromech, větvích nebo kořenech ve vodě. Výborné jsou také různé hrázky z kamenů pod vodou, které vytváří tzv. vracáky, kde se zachytává přirozená potrava. Všechny tyto prvky jsou ideálním útočištěm pro kapry, kteří ještě nejsou rozjetí po celé řece, takže se jim věnuji především během zmíněného brzkého jara.

Jakmile čas pokročí a voda se oteplí, vyhledávám místa pro své montáže v korytech řek těsně pod kamennou regulací nebo také přímo v regulaci, kde se zachytává nejvíce přirozené potravy. Koryto řeky preferuji zpravidla ve vnějších zatáčkách, kde díky narážející vodě a silnějšímu proudu bude ve většině případů i větší vymletá hloubka.

Mnoho lidí se bojí chytat pár metrů od břehu, ale pokud dodržíte pár pravidel, není se čeho bát. Alfa a omega chytání v příbřežních partiích je klid a ticho. Pokud chcete být úspěšní, musí být na břehu absolutní klid. Proto také jezdím k vodě sám, abych omezil jakýkoliv pohyb na břehu a ryby měly klid na přijímání potravy.

Návazce

Kdo mě zná a sleduje, ví, že chytám prakticky po celý rok kombi-rig, který mi funguje všude a prakticky v každé situaci. Byly doby, kdy jsem používal klasický celoztužený návazec, ale míval jsem problémy s občasným vyříznutím kapra. Tomu jsem zamezil tak, že jsem začal sestavovat návazce z 25lb (11,34 kg) fluorokarbonu, měkkou část ze šňůrky Smooth Braid (25 lb), háček Continental (č. 4) doplněný Mouthsnaggerem a celková délka návazce činila 30 – 40 cm. Tato sestava mi maximálně pomohla a díky ní jsem přestal přicházet o úlovky.

Počasí

Velmi důležitý faktorem pro lov je počasí! To ovlivňuje aktivitu ryb po celou sezonu a hodnotou pro mne nejdůležitější je atmosférický tlak. Počasí sleduji několikrát denně na aplikaci v mobilu, kterých je zdarma dostupných hned několik.

návazec
Prakticky po celý rok používám kombi-rig. Foto: Tomáš Čermák

Zpočátku jsou pro mne důležité slunečné dny, které postupně prohřívají vodu a na začátku jara mohou být dobrým signálem pro budoucí úspěch. Ale vždy je tu ještě jeden velmi důležitý faktor a tím je již zmíněný tlak. Ten má velký vliv na aktivitu ryb po celý rok – obecně platí, že nejvíce funguje ustálený tlak a moment, kdy jde pomalu a postupně nahoru. Osobně se mi nejvíce osvědčil tlak v rozmezí od 1005 hPa – 1020 hPa. Ale pozor, úspěch není vždy pravidlem!

Krmení

Při hledání kaprů vsázím na co největší atraktivitu nástrahy, ať už se jedná o menší nadipované kuličky nebo také plovoucí boilie, které jsem si v této situaci velmi oblíbil právě na řece. Nástrahu ještě zatraktivňují PVA punčochou, která je naplněna voňavým Stick mixem nebo malými peletkami.

První záběry většinou přicházejí od tloušťů a nezvaných cejnů, ale také od menších kaprů, kteří jsou jasným signálem, že sedím dobře. Následně si můžu hrát se selekcí menších ryb a prokousávat se k větším rybám. Menší nadipované kuličky vyměním za větší, suché a PVA síťku se Stick mixem za hrstku samotných kuliček ke každé montáži.

Pakliže se snažím ulovit opravdu chytrou, velkou jikernačku, nekrmím nijak masivně, abych nepřipoutal zájem menších ryb a zbytečně si místo neplašil. Vystačím si dvěma hrstmi 24mm boilie na montáž a pokud bych chtěl docílit více záběrů spojených s větším množstvím krmení, raději nahazuji své montáže dále od břehu, kde si své krmné místo tolik neplaším případným zdoláváním ryb.

boilies
Pakliže se snažím vyhnout záběrům od menších ryb, nasadím větší průměr kuliček. Foto: Tomáš Čermák

Jaro je fantastickou částí sezony a já si ho velmi oblíbil. Může za to i dlouhý zimní půst, ačkoliv slovo „zima“ je v posledních letech nutné psát v uvozovkách. Jedná se totiž spíše o listopad trvající dlouhé čtyři měsíce. Na každý pád se ale k vodě těšíte hrozně moc a příroda vám jde na ruku.

V průběhu nejrůznějších fází jara se mi během několika let povedlo nachytat řadu parádních říčních kaprů a samozřejmě vyrazím i letos. Doufám, že vám pár mích tipů třeba pomůže a vy se tak, obklopeni probouzející s jarní přírodou, budete moci těšit z úlovků.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled