Plotice obecná z čeledi kaprovitých patří k našim nejznámějším rybám a spadá do kategorie tzv. bílých ryb. Žije v hejnech a obývá stojaté i proudné vody.
text: Zdeněk Hofman
Kříží se s cejnem, tlouštěm, jesenem, ouklejí a ostatními příbuznými rybami. Průměrná délka je 15–30 cm. Plotici poznáme podle oranžovočerveně zbarveného oka. Na rozdíl od perlína ostrobřichého, se kterým si můžeme zejména menší plotici splést, má hřbetní ploutev umístěnou souběžně s břišními ploutvemi.
Na co ji chytíme
Plotice lovím na plavanou i položenou. Je to ideální nástraha pro lov dravých ryb. Záběr plotice většinou poznám, bere hodně zbrkle a prudce. Živí se rostlinnou i živočišnou potravou po celý rok. Mezi nejlepší nástrahy patří červi, žížaly, houska, vakuovaná kukuřice, těsta, vařená kolínka a ostatní měkké nástrahy. Větší jedinci zaberou i na peletu nebo boilie.
Všeobecně nemá plotice stanovenou dobu hájení, ovšem pozor. Na některých revírech platí výjimka. Například Územní svaz města Prahy nařizuje hájení plotice společně s některými dalšími druhy u vybraných revírů od 16. března do 31. května.
Kapitální úlovek
Před pár lety jsme vyrazili s manželkou na údolní nádrž Rozkoš. Pro Lenku to bylo objevování nového revíru, zatímco já se vracel po stopách svého dětství a mládí. Na vyhlášeném místě „Pod třešní“ jsem proháněl štiky už v patnácti letech. Tentokrát byla jarní výprava zaměřená hlavně na kapry. Východočeské moře vydalo jako v dobách své největší slávy, v 70. a 80. letech minulého století, kdy mnoho kapitálních kaprů atakovalo hranici 30 kg.
Z tohoto důvodu jsem nostalgicky nastražil na jeden prut selektivní boilie určené právě pro takové „drobečky“. Kamarádi se mi smáli, protože časy trofejních ryb už prý dávno minuly. Jaké však bylo překvapení, když věhlasná kulička asi po patnácti hodinách přilákala rybího labužníka. Nebyla to bohužel jízda podle mých představ, jen takové ťukání. Swinger poskakoval nahoru a dolů, cívka navijáku však zůstala v klidu.
Dobře vím, že trofejní kapr může brát i takto opatrně. Na nic nečekám a zaseknu. Žádný odpor, žádné výpady ryby. Zklamaně navíjím, když u břehu přece jen ucítím mrskání ryby na háčku. „Něco táhnu,“ pravím překvapeně. „Je to plotice, ale obrovská. Lenko, rychle, podej podběrák, nebo mi uteče,“ vyhrknu nadšeně.
Za chvíli už se raduji z parádního úlovku. „Tak pánové, neříkal jsem to? Měří 36 čísel, a to je v kategorii plotic již trofejní úlovek,“ směji se kamarádům. Manželka pokyvuje souhlasně hlavou. Chytá hlavně na feeder a dobře ví, že takhle velká plotice se často nechytí.
I přesto se může pochlubit ještě větším kouskem, za který získala v roce 2017 dokonce bronzový odznak v soutěži Nej nej nej. Na bílé červíky jí na Labi zabrala macatá plotice o délce 42 cm. A takovou přeji i vám. Pokud bude menší, nevadí, získáte další bod v naší anketě: Kolik druhů ryb chytíš, tolikrát jsi rybářem. Tak ať berou.
Pěkný. Dík za počteníčko. Zdeněk
Taky hraju na to kolik ryb chytis tolikrát jsi rybářem! Jednou jsem měl skvělý den, kdy mi najely krásné plotice… prakticky jediná nešla pod 30cm… a dvě byly přes 40cm 🙂 47 a 44cm. Ještě ten stejný den jsem chytil i jesena 49cm 🙂 asi nejlepší den, co jsem kdy zažil při lovu na feeder! Děkuji moc za krásný článek! Je moc hezké vidět, že tu nejsou všichni kapraři.