Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
předevčírem
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny

Končí ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Odstupuje na vlastní žádost

Marek iRybářství 14. října 2022 0 komentářů
Erik Geuss

foto: Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Novinky

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zveřejnila zprávu, podle které podal její ředitel Erik Geuss žádost o odvolání z funkce ředitele. Odstoupit z funkce by měl 7. prosince 2022.

text: Marek Kožušník

„Dne 11. října 2022 naplnil ředitel České inspekce životního prostředí Ing. Erik Geuss, Ph.D. svůj slib – podal na Ministerstvo životního prostředí ČR žádost o odvolání z funkce ředitele ke dni 7. prosince 2022,“ informují webové stránky ČIŽP.

REKLAMA

Na stránkách ČIŽP se dále uvádí, že Erik Geuss byl 25. května 2022 hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, kde v rozhovoru připustil, že právě kvůli kauze Bečva cítí dlouhodobý politický tlak na svou osobu a oznámil, že do konce roku hodlá funkci ředitele opustit.

Ředitel Inspekce ve zmiňovaném rozhovoru také opakovaně obhajoval postup inspektorů při šetření havárie na Bečvě. Podle mnohých odborníků je ovšem selhání České inspekce životního prostředí jedním z důvodů, proč stále neznáme viníka otravy Bečvy z 20. září 2020.

REKLAMA

Hned na počátku vyšetřování ČIŽP prohlásila, že viníkem není Deza ze svěřeneckého fondu premiéra Babiše. I tímto prohlášením dostal případ silný politický náboj. „Tohle vyjádření padlo ještě v době, kdy nebyla taková politizace případu. A náš šéf oblastní inspekce pak na dotaz místního novináře na Dezu řekl, že pro tuto chvíli je možno ji vyloučit. Opakuji, že řekl pro tuto chvíli,“ vysvětloval tehdy pro Hospodářské noviny Erik Geuss.

Inspekce také bezprostředně po havárii neodebrala vzorky u výpustí blízko podezřelých podniků a jako nedůvěryhodnou odmítla vodu od rybářů, odebranou z Bečvy hned po havárii. Podle odborníků není kvůli tomuto nedostatku možné s určitostí zjistit, kdo je původcem znečištění.

1,6 milionu korun za „skvělou práci“

I přesto se na brněnském i olomouckém inspektorátu ČIŽP, kterých se kauza týká, rozdávaly v dubnu 2021 mimořádné odměny 1,6 milionu korun za „úspěšné splnění zvlášť významných úkolů“. Informovali jsme o tom zde.

Hospodářské noviny tehdy získaly na základě zákona o svobodném přístupu k informacím přehled o odměnách všech ředitelů oblastních inspektorátů. Dohromady dostali podle HN 1 607 000 korun. Kdo získal kolik není z údajů možné zjistit, částky jsou anonymizované. Peníze obdrželi všichni, nejnižší odměna byla 95 tisíc korun, nejvyšší necelého čtvrt milionu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled