Jedním z důvodů, proč stále neznáme viníka jedné z největších ekologických katastrof v Česku, je podle odborníků selhání České inspekce životního prostředí. I přesto se na brněnském i olomouckém inspektorátu, kterých se kauza týká, rozdávaly mimořádné odměny za „úspěšné splnění zvlášť významných úkolů“. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

text: Marek Kožušník

Inspekce bezprostředně po havárii neodebrala vzorky u výpustí blízko podezřelých podniků a jako nedůvěryhodnou odmítla vodu od rybářů, odebranou z Bečvy hned po havárii. Jed poškodil 40 kilometrů toku, do kafilérií bylo odvezeno 40 tun ryb.

Překvapuje mě, že byly odměny vyplaceny, očekávala bych, že je pozdrží do chvíle, kdy bude celá kauza dořešena.

Hospodářské noviny získaly na základě zákona o svobodném přístupu k informacím přehled o odměnách všech ředitelů oblastních inspektorátů. Dohromady dostali 1 607 000 korun. Kdo získal kolik, není z údajů možné zjistit, částky jsou anonymizované. Peníze obdrželi všichni, nejnižší odměna byla 95 tisíc korun, nejvyšší necelého čtvrt milionu.

Oba inspektoráty přitom kritizuje i předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti). „Brněnský na místo nehody ani nevyjel a neodebíral vzorky tam, kde měl. Jeho olomoučtí kolegové sice vyjeli, ale vzorky z výpustí velkých firem nebrali a ty od rybářů nevyužili. Prý byly nedůvěryhodné, což ale odborníci zpochybnili. Dávat v takovém případě odměny není opodstatněné,“ řekla pro HN.

Souhlasí s ní i bývalá šéfka inspekce Eva Tylová. „Překvapuje mě, že byly odměny vyplaceny, očekávala bych, že je pozdrží do chvíle, kdy bude celá kauza dořešena,“ prohlásila. Spor se podle ní vede hlavně o to, kdo měl vzorky v zasažené oblasti odebrat. Jestli to měla být inspekce, nebo vodoprávní úřad, na jehož území k havárii došlo. Na Bečvě to byl úřad Valašského Meziříčí. Podle zákona se mají tyto organizace dohodnout podle velikosti havárie. „U velkých havárií bylo zvykem, že je řešila inspekce. Její možnosti jsou nesrovnatelné,“ upozornila pro HN Tylová.

Komentáře (7)

  1. Jakepak selhání jako? Dodrželi do puntíku zadání zhora a tak dostali odměnu za dobře odvedenou práci.

  2. Dokud budou u moci bolševický hovada od prezidenta republiky premiéra a pan Rychtecký jejich rudé právo nic nebude došetřeno a potrestání tady je furt kontinuita Rudého práva!!!

  3. Za stávající vlády se nedostávají odměny za poctivou práci, ale za to, že se kolaburuje ve špínavostech vlády a jejích spřízněnců.

  4. Váš článek jsem sdílela asi do 10 skupin na fb. Několik dalších stovek sdílení koluje na sociálních sítích. Ta hrůza nesmí zapadnout. U voleb to lidé musí spočítat mocipánům.

  5. Měly by hnát k zodpovědnosti pracovníka,který tyto vzorky neodehrál,ten nese vinu na nevysetreni případů,když mu navalí pořádnou pokutu,možná i začne mluvit😆😆😆😆

Napsat komentář