Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
předevčírem
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny

Evropa jednala v Praze o společné záchraně úhoře. Pomohou plánovaná opatření?

Marek iRybářství 13. září 2022 0 komentářů

ilustrační foto: Lenka Hofmanová

Novinky

Jak obnovit populaci kriticky ohroženého úhoře říčního? O tom jednali v Praze na začátku září generální ředitelé a zástupci rybářství členských států Evropské unie a zástupci Evropské komise.

text: Marek Kožušník s využitím tiskové zprávy Ministerstva zemědělství

Česká republika předsedá od 1. července do 31. prosince 2022 Radě Evropské unie. Z tohoto titulu se snaží znovu otevřít diskuzi o celoevropské ochraně úhoře. Českou republiku na jednání zastupoval za Ministerstvo zemědělství Martin Žižka, ředitel Odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství MZe.

REKLAMA

Populace úhoře poklesla v posledních desetiletích na kritickou úroveň. Mohou za to především vodní elektrárny, neprůchodná říční síť, komerční mořský rybolov, nelegální obchod nebo negativní vlivy související s klimatickými změnami. Uvádí to tisková zpráva Ministerstva zemědělství.

Evropské země se sice snaží pokles populace úhoře zastavit, ale to se ani přes opatření přijatá v jednotlivých státech nedaří. Ministerstvo zemědělství chce proto v rámci českého předsednictví odbornou debatu opět odstartovat.  

REKLAMA

„Přes veškeré úsilí Evropské unie je pokles populace úhoře kritický. V České republice je jeho výskyt v současnosti bohužel zcela závislý na umělém zarybňování. Chceme proto nastavit účinná opatření na celoevropské úrovni, a zmírnit tak negativní dopad lidské činnosti na vodní toky, aby byla zachována nejen populace úhoře, ale i dalších druhů,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Ministerstvo zemědělství chce prosadit následující opatření:

  • Zákaz komerčního rybolovu úhořů ve všech jeho vývojových stadiích a obchodu s nimi, s výjimkou lovu larválního stadia.
  • Zajištění bezpečné migrace všech druhů ryb.
  • Zavedení systému kompenzací za nápravná opatření (např. odstavení vodních turbín v době tahu úhořů, dotování výkupu elektřiny z vodních elektráren podle plnění environmentálních cílů atd.).
  • Podpora vědy a výzkumu životního cyklu úhoře.

„Opatření, která navrhujeme, budou účinná jen tehdy, pokud je přijme a bude je vymáhat celá Evropa i země mimo EU, kde se úhoř vyskytuje. Jsem rád, že jsme se se zahraničními kolegy na opatřeních shodli. Úhoř patří mezi významné ryby a je třeba jej řádně chránit,“ uvedl Martin Žižka.

Neformální jednání generálních ředitelů a attaché pro rybolov se konalo od 31. srpna do 2. září. Účastníci navštívili centrum českého rybářství – jižní Čechy, Fakultu rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity a Střední rybářskou školu a Vyšší odbornou školu vodního hospodářství a ekologie. Cílem bylo představit českou sladkovodní akvakulturu a upozornit na kritickou situaci populace úhoře říčního.

Výstupy z tohoto úvodního jednání a vůbec téma úhoře říčního budou diskutovat ministři zemědělství EU v rámci českého předsednictví i na dalších jednáních.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled