Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 13 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 13 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 13 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 13 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 13 hod

Evropa jednala v Praze o společné záchraně úhoře. Pomohou plánovaná opatření?

Marek iRybářství 13. září 2022 0 komentářů

ilustrační foto: Lenka Hofmanová

Novinky

Jak obnovit populaci kriticky ohroženého úhoře říčního? O tom jednali v Praze na začátku září generální ředitelé a zástupci rybářství členských států Evropské unie a zástupci Evropské komise.

text: Marek Kožušník s využitím tiskové zprávy Ministerstva zemědělství

Česká republika předsedá od 1. července do 31. prosince 2022 Radě Evropské unie. Z tohoto titulu se snaží znovu otevřít diskuzi o celoevropské ochraně úhoře. Českou republiku na jednání zastupoval za Ministerstvo zemědělství Martin Žižka, ředitel Odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství MZe.

REKLAMA

Populace úhoře poklesla v posledních desetiletích na kritickou úroveň. Mohou za to především vodní elektrárny, neprůchodná říční síť, komerční mořský rybolov, nelegální obchod nebo negativní vlivy související s klimatickými změnami. Uvádí to tisková zpráva Ministerstva zemědělství.

Evropské země se sice snaží pokles populace úhoře zastavit, ale to se ani přes opatření přijatá v jednotlivých státech nedaří. Ministerstvo zemědělství chce proto v rámci českého předsednictví odbornou debatu opět odstartovat.  

REKLAMA

„Přes veškeré úsilí Evropské unie je pokles populace úhoře kritický. V České republice je jeho výskyt v současnosti bohužel zcela závislý na umělém zarybňování. Chceme proto nastavit účinná opatření na celoevropské úrovni, a zmírnit tak negativní dopad lidské činnosti na vodní toky, aby byla zachována nejen populace úhoře, ale i dalších druhů,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Ministerstvo zemědělství chce prosadit následující opatření:

  • Zákaz komerčního rybolovu úhořů ve všech jeho vývojových stadiích a obchodu s nimi, s výjimkou lovu larválního stadia.
  • Zajištění bezpečné migrace všech druhů ryb.
  • Zavedení systému kompenzací za nápravná opatření (např. odstavení vodních turbín v době tahu úhořů, dotování výkupu elektřiny z vodních elektráren podle plnění environmentálních cílů atd.).
  • Podpora vědy a výzkumu životního cyklu úhoře.

„Opatření, která navrhujeme, budou účinná jen tehdy, pokud je přijme a bude je vymáhat celá Evropa i země mimo EU, kde se úhoř vyskytuje. Jsem rád, že jsme se se zahraničními kolegy na opatřeních shodli. Úhoř patří mezi významné ryby a je třeba jej řádně chránit,“ uvedl Martin Žižka.

Neformální jednání generálních ředitelů a attaché pro rybolov se konalo od 31. srpna do 2. září. Účastníci navštívili centrum českého rybářství – jižní Čechy, Fakultu rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity a Střední rybářskou školu a Vyšší odbornou školu vodního hospodářství a ekologie. Cílem bylo představit českou sladkovodní akvakulturu a upozornit na kritickou situaci populace úhoře říčního.

Výstupy z tohoto úvodního jednání a vůbec téma úhoře říčního budou diskutovat ministři zemědělství EU v rámci českého předsednictví i na dalších jednáních.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled