Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 17 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Zářijové Rybářství: Smyslová ústrojí – rybí zrak

Marek iRybářství 5. září 2022 0 komentářů
potočák

foto: Daniel Fišer

Poznávání

V tomto a v několika následujících článcích se budeme zabývat rybími smysly, které jsou u ryb velmi dobře vyvinuty a vyznačují se selektivností (výběrovostí). To znamená, že jsou speciálně přizpůsobeny na přijímání různých fyzikálních a chemických podnětů z vnějšího prostředí.

text: Petr Spurný

Smysly umožňují rybám orientaci v prostředí, vyhledávání potravy, zjišťování nebezpečí a hrají také důležitou roli při rozmnožování. U ryb rozeznáváme smyslové ústrojí zrakové, statoakustické (rovnovážně sluchové), čichové, chuťové, hmatové a postranní čáry (unikátní smyslový orgán označovaný za šestý rybí smysl, který u jiných obratlovců nenajdeme). U některých rybích druhů navíc jako smyslový orgán částečně funguje také plynový měchýř.

REKLAMA

rybí oko
Schematický řez rybím okem (A), zaostřování rybího oka (C), zorná pole ryby (D): 1 – rohovka, 2 – duhovka, 3 – čočka, 4 – zrakový nerv, 5 – srpkovitý výběžek, 6 – závěs čočky, 7 – speciální zaostřovací sval (Hallerův zvonek), 8 – sítnice, 9 – sklivec, 10 – bělima; B – zaostřování savčího oka akomodací čočky, C – zaostřování rybího oka změnou polohy čočky, D – monokulární (žlutě) a binokulární (oranžově) zorná pole ryby. Dle Rysa a Šimka (1989)

Jak dobře ryby vidí? To záleží zejména na druhu ryby a s ním spojeným způsobem života, především na způsobu potravní orientace. Některé rybí druhy vidí výborně, jiné špatně a některé jsou dokonce slepé. Zrakové schopnosti rybího druhu signalizuje především velikost očí. Velké oči mají rybí druhy s denní aktivitou, které získávají potravu především na základě zrakových vjemů.

Takovým typickým vizuálním dravcem je z našich druhů určitě štika, potom také okoun, candát, bolen a lososovité druhy. Zvláště důležitou roli hraje zrak při vyhledávání a příjmu potravy u ryb živících se planktonem (tzv. planktonofágové), jako jsou například síhové.

REKLAMA

Malé oči naopak nalézáme spíše u druhů s noční aktivitou nebo u druhů žijících v trvale zakalených vodách, které využívají k potravní orientaci převážně velmi dobře vyvinutý čich. Z našich druhů to jsou například úhoř, sumec nebo mník. Viditelnost ve vodním prostředí je obecně podstatně horší než v atmosférickém.

štika
Štika má dokonale vyvinuté oči. Foto: Petr Spurný

Uvádí se, že ryby s výborným zrakem vidí dobře do vzdálenosti 5 metrů, maximálně do 10 metrů. U těchto ryb zrak dobře registruje pohyb v prostředí, rozlišuje tvary předmětů a spolehlivě rozeznává barvy, dokonce i odstíny jedné barvy (dříve panoval názor, že ryby nemají schopnost barevného vidění). Ryby ale dokonce vidí i část ultrafialového a infračerveného spektra.

Protože rybí oči jsou zaostřeny díky jejich kulaté čočce na krátkou vzdálenost, často se v odborné literatuře uvádí, že na vzduchu ryby nevidí vůbec nebo velice špatně. Myslím si, že to rozhodně neplatí obecně. Například pstruzi žijící v čistých vodách jsou schopni výskokem nad hladinu neomylně uchvátit letící hmyz, anebo bleskově zmizet v úkrytu, když zaznamenají na břehu rybářovu postavu.

vranka
Oči vranek chrání zdvojená rohovka. Foto: Petr Spurný

A to i tehdy, aniž by její stín dopadl na hladinu. To zkušení pstruhaři velmi dobře znají, takže se snaží pohybovat při lovu velmi nenápadně. Na hodně prochytávaných mělkých úsecích někdy dokonce nahazují vkleče, aby si ryby nevyplašili.

Vidí ryby trojrozměrně? A barevně? Z čeho se skládá rybí oko? Proč je pro rybáře důležité, aby znal výhody i omezení rybího zraku? Které druhy ryb dobře vidí ve vzduchu? Proč mají některé druhy ryb oko rozdělené přepážkou na dvě části? Které ryby oči skoro nepotřebují?

Nové číslo časopisu Rybářství je v prodeji od začátku září.

Objednat si ho od 1. září můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled